Hayvanlara sahip çıkalım: Evcil hayvanlardan koronavirüs bulaştığına dair bulgu yok

Dünya Sağlık Örgütü, evcil hayvanlardan Kovid-19 bulaştığına dair bir bulgunun olmadığını ifade ediyor
Dünya Sağlık Örgütü, evcil hayvanlardan Kovid-19 bulaştığına dair bir bulgunun olmadığını ifade ediyor

Hong Kong'da evcil bir köpeğin Kovid-19'dan öldüğüne dair Türkiye basınında haberler çıkmış ve birçok evcil hayvan sahibini paniğe sürüklemişti. Dezenformasyon sonucu sokağa bırakılan patili dostların sayısında artış gözlemlendiği bildiriliyor. Evcil hayvanlardan Kovid-19 bulaşmadığının altını çizen uzmanlar, yine de belirsizlik sürecinde hayvanlarla temasın kısıtlanmasını tavsiye ediyor.

Dünyayı etkisi altına alarak insanları sosyal hayat ve temastan koparan yeni tip koronavirüs, Türkiye'deki evcil hayvanların yaşamlarını da olumsuz yönde etkiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Hong Kong’da bir evcil köpeğin virüsü sahibinden kaparak öldüğü haberlerinin basında yer almasının ardından çoğu evcil hayvan sahibi sevdiklerini korumak için ne gibi tedbirler alacağını öğrenmeye çalışırken, sokağa terk edilen hayvan sayısında artış gözlendiği belirtiliyor.

Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’ne göre, koronavirüsün evcil hayvanlardan insanlara geçtiği yönünde herhangi bir bulgu bulunmuyor. Örgüt bu hususun altını çizerken, şu uyarıyı da yapıyor: "Bununla birlikte, hayvanlar ve insanlar hastalıkları bazen paylaşabildikleri için koronavirüs kapan kişilerin virüs hakkında daha detaylı bilgi sağlanıncaya kadar evcil hayvanlarıyla ve diğer hayvanlarla temaslarını kısıtlamaları tavsiye edilir."

Kovid-19 evcil hayvandan insana geçmez

Tüm dünyayı sararak pandemi haline gelen ve yeni tip koronavirüsten kaynaklanan Kovid-19 hastalığı, evcil hayvanlardan insana geçebilir mi?

DW Türkçe’ye konuşan veteriner hekim Mert Dağlıkoca, Kovid-19 ile evcil hayvanlardaki koronavirüsün çok ayrı şeyler olduğunu şöyle anlatıyor:

"Dünyada dört tip koronavirüs grubu var. Bunlar alfa, beta, gama ve delta olarak adlandırılır. Kedi ve köpeklerde olan yine kendilerine özel koronavirüslerdir. Kedininki kendisine spesifiktir ve köpeğe geçmez, köpekteki de aynı şekilde kediye geçmez. Bunlar sindirim sisteminde yerleşir ve ishale yol açar, solunum yolu ile ilgileri yoktur. Bu virüslerin insanlar için hiçbir tehlikesi de yoktur."

Dağlıkoca, Uzakdoğu'daki bazı vahşi hayvanlarda bulunan bazı koronavirüslerin ise "zoonotik" yani hayvandan insana bulaşabilen türde olduğuna dair bazı bilimsel veriler bulunduğunu belirterek, "Ama bu evcil hayvanlardaki koronavirüsün zoonotik olduğu anlamına asla ve asla gelmez. Hayvandan insana bulaşan koronovirüs evlerimizdeki kedi köpek gibi memeli hayvanlardaki değil, doğadaki yarasa gibi bazı vahşi hayvanlarda bulunan koronavirüslerdir. Kovid-19'un başlangıcının bir hayvandan olduğu söylense de bu da net değil." diyor.

  • Türk Veteriner Hekimleri Birliği de yaptığı son açıklamada, "Hastalığın yayılmasında köpeklerin bir rol oynadığına veya köpeklerin bu hastalığa yakalandıklarına dair hiçbir kanıt yoktur" saptamasında bulunuyor.

Sokağa terk edilen hayvan sayısında artış

Ancak uzman veteriner hekimlerin ve hayvan hakları temsilcilerinin uyarılarına rağmen son günlerde sokağa terk edilen evcil hayvan sayısında artış olduğu belirtiliyor.

Hayvan Hakları Yasası’nın çıkması bekleniyor

  • Öte yandan evcil hayvanını sokağa terk edene ciddi para cezaları öngören Hayvan Hakları yasasının bu yasama döneminin sonuna kadar TBMM’den çıkarılması bekleniyor.
  • TBMM’de geçtiğimiz aylarda Hayvan Hakları yasası taslağını hazırlayan araştırma komisyonunun başkanı AK Partili Mustafa Yel DW Türkçe’ye değerlendirmesinde, yasanın aslında şimdiye kadar çıkmış olacağını ancak yaşanan depremler, İdlib’deki gelişmeler ve mültecilerin durumu, koronavirüs tehdidi gibi gelişmeler nedeniyle yasanın geciktiğini belirtiyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >