Çin'den ABD'ye suçlama: Salgını siz getirmiş olabilirsiniz

Çin, ABD ordusunu 'Kovid-19'u Vuhan'a getirmekle' itham etti-Arşiv
Çin, ABD ordusunu 'Kovid-19'u Vuhan'a getirmekle' itham etti-Arşiv

Çin Dışişleri Bakanlığı , ABD ordusunu koronavirüsü Vuhan'a getirmekle itham etti. Dışişleri Sözcüsü Cao Licien "Koronavirüs salgınını Vuhan'a getiren ABD ordusu olabilir. Şeffaf olun. Verilerinizi halka açıklayın. ABD bize bir açıklama borçlu" ifadelerini kullandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, Vuhan'da görülen koronavirüs salgını için ABD'yi suçladı.

Sözcü Cao, Twitter'daki hesabından, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Direktörü Robert Redfield'in görüntülerine yer verilen bir video paylaşarak, Redfield'in daha önce gripten ölen bazı ABD vatandaşlarında koronavirüs saptandığı sözlerini aktardı.

Arşiv
Arşiv

Cao, CDC'nin bu açıklamayla yakalandığını ima ederek, ilk hastanın ABD'de ne zaman ortaya çıktığını, salgının kaç kişiye bulaştığını ve hangi hastanelerin kullanıldığını sordu. Cao, "(Kovid-19) salgını Vuhan'a getiren ABD ordusu olabilir. Şeffaf olun. Verilerinizi halka açıklayın. ABD bize bir açıklama borçlu" ifadesini kullandı.

"Virüsün kaynağı Çin olmayabilir"

Çin'de önde gelen epidemiyologlardan Cong Nanşan, virüsün ilk Çin'de ortaya çıkmasının, kaynağın Çin'de bulunduğu anlamına gelmediğini savunmuş, bu konuda soruşturma yapılarak kaynağın araştırılması gerektiğini söylemişti.

Çinli Epidemiyolog Cong Nanşan, virisün Çin'de bulunmayabileceğini savunmuştu
Çinli Epidemiyolog Cong Nanşan, virisün Çin'de bulunmayabileceğini savunmuştu

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD yetkililerinin koronavirüs hakkında "Çin virüsü" veya "Vuhan virüsü" söylemlerine tepki göstererek, kaynağın Çin olmayabileceğini savunmuştu.

Ne olmuştu?

  • Koronavirüs, Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde Aralık 2019'da ortaya çıkmış, kısa sürede ülkede ve yurt dışına yayılmıştı. Dünya genelinde birçok ülkede hızla artan Kovid-19 kaynaklı ölüm ve vaka sayısı nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kovid-19'un "pandemi" olarak nitelendirilebileceğini değerlendirdiklerini açıklamıştı.Ulusal Sağlık Komisyonundan gün içinde yapılan yazılı açıklamada, virüsten hayatını kaybedenlerin sayısının 3 bin 172'ye çıktığı, saptanan Kovid-19 vakasının 80 bini aştığı kaydedilmişti.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >