Çip krizi otomotiv üretimini vurdu: Japon şirket üretimi durdurdu

Arşiv
Arşiv

Japon otomobil üreticisi Subaru, yarı iletken çip tedarik problemi sebebiyle ABD'deki tesislerinde üretime geçici olarak ara verdiğini açıkladı.

Kamu yayıncısı NHK'nin haberine göre, akıllı telefon ve 5G ağ ekipmanlarına yönelik artan çip talebi sonrası, otomobil üreticileri tedarik sıkıntısı çekmeye devam ediyor.

Subaru, motor ve fren sistemlerinde kullanılan çip tedariki problemi nedeniyle, ABD'nin Indiana eyaletindeki tesislerinde imalata ara verdiğini duyurdu.

Nisan ayı sonuna kadar üretimi askıya alınan tesis, firmanın Japonya içi ve dışındaki toplam üretim hacminin yüzde 40'ını oluşturuyor.

Japonya'daki fabrikasında da ara vermişti

Subaru, Yajima fabrikasında çip tedariğindeki aksaklıklar nedeniyle 10-27 Nisan tarihleri arasında üretime ara verdiğini açıkladı.

Türkiye'de de sorun yaşanmıştı

  • Tüm dünyayı etkileyen mikroçip sorunu Türkiye'deki fabrikaları da etkilemeye başlamıştı. Tofaş mikroçip tedarik sorunu nedeniyle üretimini durdurma kararı almıştı.
  • Tofaş 19 Mart'ta mesai bitiminden sonra iki hafta süreyle üretimi durdurmuştu. 5 Nisan 2021 tarihinde ise üretim yeniden başladı.
  • Üretimin durdurulması sürecinde fabrikadaki periyodik bakım süreçleri gerçekleştirilecek.
  • Tofaş, Fiat marka araçların üretimini gerçekleştiriyor. Egea, Doblo, Ducato, Fiorino gibi modeller Türkiye'de üretiliyor.