CNN ve New York Times'tan Rusya'daki ABD casusu geri çektirildi iddiası

Arşiv
Arşiv

ABD'nin saygın medya organlarından CNN televizyonu ve New York Times gazetesinde, Rus hükümeti içerisinde üst düzey bir görevi bulunan ve aynı zamanda CIA'ye çalışan bir casusun, ABD Başkanı Donald Trump'ın devlet sırlarını ifşa edeceği endişesiyle geri çekildiği belirtildi.

CNN televizyonu ve New York Times gazetesi ABD kamuoyunda büyük ses getiren bir 'casus' haberine yer verdi.

İki medya organında yayımlanan haberde 2017'de Trump'ın Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Beyaz Saray'da yaptığı görüşmelerde DAEŞ'e karşı operasyonlara dair gizli bilgileri paylaşması sonucu, Kremlin'deki casusun ABD'ye getirilmesi kararı alındığı öne sürüldü.

Söz konusu casusun yıllardır ABD istihbaratı için çalıştığı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de doğrudan bağlantısının bulunduğu belirtiliyor.

CNN söz konusu casusun ABD'ye getirildiğini; ancak yerinin ve kimliğinin açıklanmadığını aktarıyor. New York Times ise casusun Washington'da koruma altına alındığını belirtiyor.

"Trump ve bazı hükümet yetkilileri bilgilendirildi"

CNN'in haberinde Donald Trump'ın 2017'de Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptığı gayri resmi bire bir görüşmelerin de istihbarat çevrelerini rahatsız ettiği, hassas bilgilerin sızması riskine karşı tedbirlerin gündeme getirildiği ifade ediliyor.

Putin-Trump
Putin-Trump

CNN'e bilgi veren bir yetkili, "İstihbarat çevreleri Trump'ın Rusya ile gizli bilgileri paylaştığı konusunda endişeliydi. Söz konusu casusun geri getirilmesi konusunda Trump ve birkaç hükümet yetkilisi bilgilendirildi" dedi.

Beyaz Saray iddiaları yalanladı

Beyaz Saray basın sözcüsü Stephanie Grisham, haberler için "Sadece yalan haber değiller, aynı zamanda insanların hayatını da tehlikeye atacak nitelikteler" dedi.

Donald Trump ise doğrudan yayınlanan haberi hedef almadan CNN'i Twitter'da eleştirdi ve "CNN ABD için kötüdür" dedi.