20.356 Takipçi

Politikadan dosya habere, yerel haberden özel çalışmalara kadar haberin sosyal medyasındasınız. Bazen 'ciddi mesele' bazen bir dakikalık videolarla gündeme dair önemli detaylarla buradayız.

CNN'den çok konuşulacak Cemal Kaşıkçı iddiası: Sorguda öldü diyecekler

Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan’ın İstanbul konsolosluğunda öldürüldüğü iddiasıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.
Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan’ın İstanbul konsolosluğunda öldürüldüğü iddiasıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

CNN International'ın haberine göre Suudi yetkililer, Cemal Kaşıkçı'nın ölümünü yanlış giden bir sorgu sonucu olduğunu kabul edecek bir rapor hazırlıyor. El Cezire de başsavcılık kaynaklarına dayandırdığı haberinde konsoloslukta yapılan incelemede ilk bulgulara göre, delillerin silinmeye çalışılmasına rağmen Kaşıkçı'nın öldürüldüğü tespit edildiğini öne sürdü.

İçindekiler

CNN, Suudi Arabistan’ın gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasıyla ilgili olarak “elçilikte sorgulama sırasında öldüğünü kabul edecekleri yönünde bir rapor hazırladığını” iddia etti.

Amerikan CNN International televizyonunun iki kaynağa dayandırdığı habere göre, Suudi Arabistan Cemal Kaşıkçı'nın öldüğünü kabul eden bir rapor açıklamaya hazırlanıyor.

CNN'in haberine göre Suudi Arabistan, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın sorgulama sırasında yanlış giden bir durum nedeniyle öldüğünü kabul edecek bir rapor hazırlıyor.

İddiaya göre rapor hala hazırlanma aşamasında ve değişebilir. CNN’in haberi dayandırdığı kaynaklara göre, raporda Kaşıkçı’nın sorgulanmasının gizli bir operasyon olduğu ve bazı kişilerin olaydan sorumlu tutulacağının yer alacağı belirtildi.

El Cezire: Kaşıkçı’nın öldürüldüğü tespit edildi

Öte yandan El Cezire de başsavcılık kaynaklarına dayandırdığı haberinde konsoloslukta yapılan incelemede ilk bulgulara göre, delillerin silinmeye çalışılmasına rağmen Kaşıkçı'nın öldürüldüğü tespit edildiğini öne sürdü.

Ne olmuştu?

  • Washington Post'ta Ortadoğu ile ilgili haberleriyle tanınan Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim'de resmi işlemler için Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra ortadan kaybolmuştu.

  • Emniyet kaynaklarınca yapılan değerlendirmede, Kaşıkçı'nın gittiği Suudi Arabistan Başkonsolosluğundan bir daha çıkmadığı teyit edilirken, başkonsolosluk binasında aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbul'a gelen ve aralarında yetkililerin de yer aldığı 15 Suudi vatandaşının bulunduğu, bu kişilerin daha sonra geldikleri ülkelere döndüklerinin belirlendiği kaydedilmişti.
  • Gazeteci Kaşıkçı'nın Suudi Başkonsolosluğunda kaybolmasının ardından Suudi Arabistan'a yönelik tepkiler sürüyor.
Suudi Arabistan yönetimi ezelden beri muhaliflere karşı sert tutumuyla biliniyor. Kimini öldürüyor kimini kaçırıyor kimini ise zindanlarda esir tutuyor. Bugünlerde gizemli bir şekilde kaybolan Cemal Kaşıkçı olayı bizleri yıllar önce yaşanan Suud Hanedanlığının kaçırma operasyonlarını hatırlatıyor. Cemal Kaşıkçı'nın akıbeti ise hala büyük bir olarak Çok Net'in bu bölümünde Suudi Arabistan yönetiminin kendisine muhalif gördüğü insanlara karşı ne tür önlemler aldığını araştırdık.
Video: Ömerul Faruk Darbaz
İlginizi çekebilir'Cemal Kaşıkçı öldürüldü' dedirten 8 delil!