Çürük binalar artçı depremlere bile dayanamadı

İstanbul'da artçı depremlerin etkisiyle binalarda hasarlar oluşuyor.
İstanbul'da artçı depremlerin etkisiyle binalarda hasarlar oluşuyor.

İstanbul'da dün yaşanan 5,8 şiddetindeki deprem sonrası artçı depremler devam ediyor. Artçı depremler nedeniyle Şişli Fulya Mahallesi’ndeki 5 katlı binanın 4. katında bulunan balkon çöktü. Artçı depremle balkonun çöktüğü apartman tedbiren boşaltıldı.

İstanbul’da dün öğle saatlerinde meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremin artçı sarsıntılarıyla bir binanın balkonu yıkıldı. Gece boyunca süren artçıların ardından Şişli Fulya Mahallesi’nde 5 katlı binanın 4. katında bulunan balkon aniden çöktü. Gece saatlerinde balkonda kimsenin olmaması olası bir faciayı önlerken ihbar üzerine sabah saatlerinde olay yerine belediye ekipleri sevk edildi.

Artçı depremlere dayanamayın 5 katlı binanın 4. katındaki balkon çöktü.
Artçı depremlere dayanamayın 5 katlı binanın 4. katındaki balkon çöktü.

Binada incelemeler devam ediyor

Çevrede geniş güvenlik önlemleri alınırken ekiplerin çalışmaları sürüyor. Mahalle muhtarı Bülent Abdullah Özen, “Bu sabah artçı depremde balkon çöktü. Şu anda belediye ekipleri incelme yapıyor. Ona göre ya bina boşaltılıp boşaltılamamasına karar verilecek. Şu an tedbir amaçlı boşaltılıyor. Yaralı falan yok” dedi.

  • Bir apartman sakini ise “Sarsıntı ve gürültü duydum alt katımın balkonu çökmüş. Allah’tan kimse balkonda değildi. Şimdi incelemeler yapılıyor. Binada oturulur ya da oturulmaz raporu verilecek” diye konuştu.
İlginizi çekebilirKritik soru: 'Deprem anında nasıl iletişim kuracağız?'
İlginizi çekebilirİstanbul'da 9 ilçede 14 okul tatil edildi

İstanbul Silivri açıklarında meydana gelen 5,8'lik deprem Marmara'nın birçok ilinde hissedilerek endişe yaratırken, ABD'den depremle ilgili ilginç bir gelişme yaşandı. ABD'nin başkenti Washington merkezli çok sayıda üniversitenin konsorsiyumu ile oluşan Sismoloji için Anonim Araştırma Kurumları (IRIS), depremin yeraltındaki ses kaydını, resmi web sitesinde paylaştı. Siteden yayımlanan ve 5 saniye süren kayıtta önce bir kırılmayı andıran gürültünün ardından titreme sesi duyuluyor.
Video: Ahmet Zarifoğlu