Deniz Çakır'ın başortülü kadınlara saygısızlık yaptığı iddia edilen görüntüleri ortaya çıktı

Deniz Çakır.
Deniz Çakır.

Gittiği bir mekanda yan masasında oturan kapalı kadınlara hakaret eden Deniz Çakır, “Burası Arabistan mı? Ne geziyorsunuz burada!” diyerek sözlü tacizde bulunduğu iddiasıyla davalık olmuş geçtiğimiz günlerde adliyeye giderek ifade vermişti. Çakır'a açılan davayla ilgili takipsizlik kararı verilmişti. Ancak olayla ilgili görüntüler ortaya çıktı.

Ünlü oyuncu Deniz Çakır, gittiği bir AVM'de sarhoş olmuş ve başörtülü kadınları taciz etmişti.

Çakır, yan masada sohbet eden 6 başörtülü kadına “Burası Arabistan mı? Ne geziyorsunuz burada!” diyerek rahatsız etmiş ve 6 kadın oyuncudan şikayetçi olmuştu. Takipsizlik kararı verilen olayla ilgili yeni görüntüler ortaya çıktı.

Oyuncu Çakır, adliye çıkışı açıklamalar yapmıştı.
Oyuncu Çakır, adliye çıkışı açıklamalar yapmıştı.

Şikayetçi olmuşlardı

İddialarla ilgili bir açıklama da hakaret iddiasıyla suç duyurusunda bulunan başörtülü kadınların avukatından gelmiş Av. M. Enes Bayraktar imzalı "Zorunlu kamuoyu açıklaması" başlığını taşıyan bir açıklama yayınlamıştı;

  • Müvekkiller 30 Aralık 2018 günü oturdukları AVM kafesinde başörtüleri sebebi ile Deniz Çakır tarafından bütün müşterilerin ve kafe çalışanlarının gözü önünde aşağılanarak tahkir edilmişlerdir. Kafe görevlileri yaşanan skandal sebebi ile gece boyunca defalarca müvekkillerden özür dilemişler ve özrün kabulü anlamında müvekkillerin hiçbirinden hesap almamışlardır.
  • Geceye ilişkin kafenin kamera kayıtları ve görgü tanıkları mevcuttur. Olayın medyaya yansıması tamamen müvekkillerin dışında gelişmiş, ancak medyada yapılan çirkin benzetme ve hakaretler sebebi ile olayın çeşitli kişi ve kurumlarca farklı mecralara çekilmek istenmesinden dolayı kamuoyunu aydınlatma ihtiyacı ile açıklama yapma gereği duymuşlardır. Yaşananlar sanatçı da olsa bir insanın zihin yapısı olarak toplumun çok gerisinde olabileceğinin göstergesidir.
  • Deniz Çakır'ın önce inkar ile başlayan, sonrasında algı operasyonu ve müvekkilleri itibarsızlaştırma çabası ile yaptığı açıklamalar gerçek dışı olmakla birlikte her şeye rağmen bir geri adımdır. Müvekkiller "tartışmanın, benim açımdan giyim, kuşam, türban, başörtüsü gibi kişisel tercih ve özgürlüklerle ilgisi yoktur, olmamıştır olamaz da" şeklindeki açıklamasını hayata geçirmesini samimiyetle dilemektedirler. Ancak ne yazık ki müvekkillerin Deniz Çakır tarafından başörtüleri sebebi ile maruz kaldıkları nefret söylemi tamamıyla gerçektir. Medyaya yansıyanlardan çok daha fazlası yaşanmıştır. Müvekkillerin çoğu kendisi yüksek sesle nefretini kusmaya başladıktan sonra oyuncu Deniz Çakır olduğunu fark etmişlerdir. Ortamda bir kutlama olduğunu ise müvekkiller kamuoyu açıklamasından öğrenmişlerdir. Deniz Çakır'ın kendi ifadesi ile utanç verici olan eylemini yalan beyanlarla örtmesi imkansızdır.
  • Yargıya intikal eden olayla ilgili soruşturma sırasında bütün gerçekler açıklığa kavuşacaktır. Müvekkiller öğrenci olmaları ve final haftasında olmaları sebebiyle dikkatlerini artık derslerine vermek istemektedirler.
  • Çok üzülmüş ve yıpranmış olmakla birlikte yaşananların inanç ve yaşam tarzına saygı konusunda toplumu birleştirmesi müvekkillerin tesellisi olmuştur.''

Sosyal medyadan açıklama

Deniz Çakır ise sosyal medya hesabından konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Hakkımdaki haksız ve tek yanlı suçlamaların ortalıkta bir cadı kazanı kaynatmaya yönelik olduğunu düşünüyorum. Bugün basına ve sosyal medyaya yansıyan haberlerde; yine şikayetçi görünen kişilerin ilk günkü isnatları, tek yanlı beyanları, yeni bir şeymiş gibi ve sansasyonel bir üslupla sunuluyor. Ben; basının görev ve hakları kadar sorumlulukları da olduğu kanısındayım. Bunun yanında, her şeyden önce biraz insani, vicdanlı ve insaflı, gerçeklerin dışına çıkmama özeni ile tüm bunların toplamından çıkacak biraz gazetecilik etiğine uyulması talebim var. Bırakalım yargı; gerçeği bulma görevini, kimseden etkilenmeden, yansız bir şekilde sürdürsün. Basın; çatışma ve gerginlikler yerine gerçek ve hukuktan yana olsun" ifadelerini kullandı.

Konuyla alakalı sitemizdeki Deniz Çakır haberlerini aratıp daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >