20.356 Takipçi

Politikadan dosya habere, yerel haberden özel çalışmalara kadar haberin sosyal medyasındasınız. Bazen 'ciddi mesele' bazen bir dakikalık videolarla gündeme dair önemli detaylarla buradayız.

Depremin ardından Elazığ'da hasar tespit çalışmaları tamamlandı: 201 bina yıkıldı

​İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum
​İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ'da meydana gelen depremle ilgili son durumu paylaştı. Bakan Kurum, Elazığ'daki hasar tespit çalışmalarının tamamlandığı açıklarken İçişleri Bakanı Soylu, "Yardım kampanyasından şu ana kadar 96 milyon lira AFAD'a, 47 milyon lira da Kızılay'a geldi." dedi. Bakan Pekcan, Hem Elazığ hem de Malatya'daki esnafın 50 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanabilecekleri haberini duyurdu.

Bakanlar Elazığ'daki depremin ardından son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

Elazığ'da hasar tespit çalışmaları tamam

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "201 binanın yıkım işlemleri tamamlandı. Hızlı şekilde yıkım işlemleri devam ettirilerek yapım süreci başlatıldı. Elazığ'da hasar tespit çalışmaları tamamlandı. 263 yıkık, 7 bin 698 ağır hasarlı, 1540 orta hasarlı, 558 de acil yıkılacak bina tespit edildi.

Elazığ tarihinin en büyük kentsel dönüşüm projesini gerçekleştireceğiz. Yıl sonuna kadar vatandaşlarımıza etaplar halinde konutlarımızın teslimini gerçekleştireceğiz" ifadelerini kullandı.

Depremzelere gelen yardımlar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Yardım kampanyasından şu ana kadar 96 milyon lira AFAD'a, 47 milyon lira da Kızılay'a geldi. Sosyal tesislerde 1500 aileyi barındırmayı planladık, peyderpey geçiriyoruz. 5 bin ailenin barınacağı barınma merkezlerinin altyapıları yapılıyor" dedi.

Elazığ ve Malatya esnafına faizsiz kredi müjdesi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Hem Elazığ hem de Malatya'daki esnafımız eğer talep ederlerse 50 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanabilecekler ve bunu ister TESKOMB ister Halk Bankası üzerinden alabilecekler. Pazartesi gününden itibaren de başvurularını yapıp, kredilerini kullanabilirler" şeklinde konuştu.

İlginizi çekebilirBinaların riskli olup olmadığını gösteren 'Lazer Tarayıcı Cihazı' Elazığ'da
İlginizi çekebilirAFAD Elazığ depremine ilişkin son bilgileri paylaştı
Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi'nde 3.1 gibi hissedildi. Her kolon üzerinde yer alan sismik izolatörler sayesinde hastane depremde hasar görmedi. Hastane şehirde en güvenli bina olarak gösteriliyor.

İlginizi çekebilirDeprem uzmanı cevapladı: Faylar birbirini etkiledi mi, depremler neden bitmiyor?
İlginizi çekebilirGZT uzmana sordu: Deprem çocuklara nasıl anlatılmalı?

İLGİLİ HABERLER