Diyanet açıkladı! İğne yaptırmak orucu bozar mı?

İğne
İğne

Ramazan'ın gelmesiyle oruç bozan şeyler sorusu çoktan gündeme oturmuş durumda. Diyanet aşı olmak ve iğne yaptırmak orucu bozar mı sorusunun yanıtını açıkladı!

Dikkat!

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Oruçlu bir kimsenin morfinli veya morfinsiz olarak dişlerini tedavi ettirmesi veya çektirmesi orucu bozmaz; ancak tedavi esnasında, kan veya tedavide kullanılan maddelerden herhangi bir şeyin yutulması orucu bozar.
Dikkat! Oruçlu bir kimsenin morfinli veya morfinsiz olarak dişlerini tedavi ettirmesi veya çektirmesi orucu bozmaz; ancak tedavi esnasında, kan veya tedavide kullanılan maddelerden herhangi bir şeyin yutulması orucu bozar.
Serum orucu bozar

                  
                  
                  
                  
                  
                  Bu imkana sahip olmayanlar, tedavi ve aşı amaçlı iğne yaptırabilirler. Oruçlu iken gıda ve vitamin iğneleri yaptırmak, damardan serum ve kan verilenlerin orucu bozulur.
Serum orucu bozar Bu imkana sahip olmayanlar, tedavi ve aşı amaçlı iğne yaptırabilirler. Oruçlu iken gıda ve vitamin iğneleri yaptırmak, damardan serum ve kan verilenlerin orucu bozulur.
İftardan sonra yapabilirler

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Ramazan ayında herkesle birlikte oruç tutmalarına başka bir engel olmadığı durumda, iğnelerini iftardan sonra yaptırmaları daha uygun olacaktır.
İftardan sonra yapabilirler Ramazan ayında herkesle birlikte oruç tutmalarına başka bir engel olmadığı durumda, iğnelerini iftardan sonra yaptırmaları daha uygun olacaktır.
Oruçlarını erteleyebilirler

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Dinimiz, tedavi sürecinde olan hastaların oruç tutmamalarına ruhsat vermekte; bu nedenle, tedavisi devam eden hastalar, sağlıklarına kavuşup tedavileri sona erinceye kadar oruçlarını erteleyebilirler.
Oruçlarını erteleyebilirler Dinimiz, tedavi sürecinde olan hastaların oruç tutmamalarına ruhsat vermekte; bu nedenle, tedavisi devam eden hastalar, sağlıklarına kavuşup tedavileri sona erinceye kadar oruçlarını erteleyebilirler.
Besin değeri taşımayan aşılar oruç bozmaz!

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Oruç; yemek, içmek, cinsel ilişki ve bunların kapsamına giren şeylerle bozulur. Bu sebeple, besin değeri taşımayan aşılar orucu bozmaz.
Besin değeri taşımayan aşılar oruç bozmaz! Oruç; yemek, içmek, cinsel ilişki ve bunların kapsamına giren şeylerle bozulur. Bu sebeple, besin değeri taşımayan aşılar orucu bozmaz.