Doğa tutkunundan on yılda kırk şelale keşfi

Doğa tutkunu kırk şelale keşfetti
Doğa tutkunu kırk şelale keşfetti

Bursa'da yaşayan öğretmen Ahmet Yordam, bulunduğu ilçedeki ormanları gezerek kırk şelaleyi keşfetti. Yordam doğaya olan tutkusuyla keşfettiği şelalelerin görüntülerini çekiyor, adreslerini ise tahrip edilmemesi için paylaşmıyor.

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde öğretmenlik yapan Ahmet Yordam, yaptığı doğa gezileriyle 40 şelaleyi keşfetti. Yordam, boş zamanlarını ilçenin ormanlarında ve dağlarında geçiriyor. Bu sayede 10 yıldır dolaşarak 40 şelaleyi belgelemeyi başardı.

Tam kırk şelale keşfetti

Mustafakemalpaşa ilçesinin şelale bakımından çok zengin olduğunu keşfeden öğretmen, ortaya çıkarılması gereken yüzün üzerinde şelale olduğunu tahmin ediyor. Ahmet Yordam, bu güzellikleri de ortaya çıkarmak için çalışmalar yapıyor. Yordam'ın çektiği bir birinden güzel şelalelerin fotoğraflarını görenler hayranlıklarını gizleyemiyor. Öğretmen, şelaleler tahrip edilmesin diye çoğunun yerini kimseye söylemiyor. Bu zamana kadar 40 şelaleyi keşfeden öğretmen, daha keşfedecek yüzün üzerinde şelale olduğunu söyledi.

Amatör fotoğrafçılık ile belgeledi

Türkiye'deki en fazla şelalenin Mustafakemalpaşa ilçesinde olduğunu tahmin ettiğini anlatan Ahmet Yordam,"10 yıldır görev yaptığım ilçemdeki şelalelerin çekimini yapıyorum. Amatör olarak fotoğrafçılık yapıyorum. Üniversitede ayrıca fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümünü bitirdim. Görev yaptığım ilçenin ormanlarını dolaşırken çok fazla şelale olduğunu gördüm. Bu şelaleleri herkes görsün diye tek tek fotoğraf ve görüntülerini çektim. Tahminlerime göre Türkiye'nin en fazla şelalesi Mustafakemalpaşa ilçesinde. Bu şelalelerin bir kısmı mevsimlik, bir kısmı ise sürekli akıyor. Bu şelaleler kayın ormanlarının olduğu bölgelerde sonbaharda çok güzel görüntüler ortaya çıkarıyor. Kışın kar yağdığında daha güzel manzaralar oluyor. Sadece benim keşfettiğim çok sayıda şelale var. Bu şelalelere ismini biz verdik. Bu bölgede daha yüzün üzerinde şelale olduğunu tahmin ediyorum. Sadece ben 10 yılda 40 şelalenin fotoğraf ve görüntüsünü çektim" dedi.

Doğa tutkunu Yağmur Uslu ise, "İlçemizde çok sayıda şelale var. Ben de bildiklerimi sık sık geziyorum. Her biri birbirinden güzel. Ahmet hocam dağlarda gezerek bunları bir bir ortaya çıkarıyor. Kendisine minnettârız" şeklinde konuştu.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >