POLİTİKADAN DOSYA HABERE, YEREL HABERDEN ÖZEL ÇALIŞMALARA KADAR HABERİN SOSYAL MEDYASINDASINIZ. BAZEN 'CİDDİ MESELE' BAZEN BİR DAKİKALIK VİDEOLARLA GÜNDEME DAİR ÖNEMLİ DETAYLARLA BURADAYIZ.

20.356 Takipçi
JURNAL.İST HAKKINDA

DSÖ'den koronavirüsün ikinciye bulaşma ihtimali açıklaması

DSÖ yaptığı açıklamada, koronavirüsün ikinciye bulaşma riskine dair aktif çalışmaların olduğunu söyledi (Arşiv)
DSÖ yaptığı açıklamada, koronavirüsün ikinciye bulaşma riskine dair aktif çalışmaların olduğunu söyledi (Arşiv)

Dünya Sağlık Örgütü video konferans ile düzenlediği basın toplantısında açıklama yaptı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Salgının yeni merkez üssünün Brezilya olduğuna dikkati çeken Genel Direktör Ghebresus, Brezilya'nın salgını hala kontrol altına alma şansı olduğunun altını çizdi. Öte yandan "Koronavirüs ikinciye bulaşır mı?" sorusuna hala ceval arandığı ifade edildi.

İçindekiler

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde video konferans yöntemiyle basın toplantısı düzenledi.

Hafta içinde Fransız ve İspanyol liderle buluştuğunu anımsatan Ghebreyesus, her iki ülkenin de aldığı önlemlerle salgını kontrol altına almayı başardığını söyledi.

Salgının yeni merkez üssü Brezilya

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge ile görüşmelerinin ardından açıklamalarda bulundu. Kluge, Türkiye'nin koronavirüsle başarılı bir şekilde mücadele ettiğine değindi.

Ghebreyesus'un ardından söz alan DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan da dünyada salgının merkez üssü kabul edilen ve dünyada son günlerde en fazla can kaybının yaşandığı Brezilya'daki duruma değindi.

Ülkede günlük yeni vaka sayılarının 40-45 bin aralığında sabitleştiğine dikkati çeken Ryan, "Brezilya'nın hastalığı aşağı itme, ve virüsün bulaşmasını baskılama fırsatı var" dedi.

Bunun gerçekleşmesi için "sürekli" ve "uyumlu" bir mücadele gerektiğinin altını çizen Ryan, "Şimdiye kadar Brezilya da dahil olmak üzere pek çok ülkede virüs iş başındaydı, kuralları virüs koyuyordu. Bu virüs için kuralları bizim belirlememiz gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

“Terör örgütü üyeliğinden Dünya Sağlık Örgütü başkanlığına uzanan bir hikaye: Tedros Adhanom.”

DSÖ başkanlığında bulunan ismin geçmişini #Propaganda serimizde Murat Soydan anlattı. Koronavirüs sürecinde birçok kişinin dikkatini çeken Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom aslında kim?

Tüm dünyayı saran pandemi korkusu, bir suçlu arayışını da beraberinde getirdi. ABD Başkanı Donald Trump'ın da basın açıklamalarında hedef gösterdiği Dünya Sağlık Örgütü'nü bilinmeyen yönleriyle araştırdık. Keyifli seyirler...

Virüs ikinciye bulaşır mı?

AA muhabirinin, tedavisi tamamlanan ve iyileşen COVID-19 hastalarına bu virüsün yeniden bulaşıp bulaşmayacağına ilişkin sorusunu ise DSÖ'nün COVID-19'a karşı mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove cevapladı.

Kerkhove, geçmişte SARS koronavirüsüne yakalananlarda hastalığa karşı antikor geliştiğini ifade ederek, bu hastaların 12 ay veya daha fazla süre virüse bağışıklık kazandığını aktardı.

Normal gripte ise bağışıklık süresinin daha kısa olduğunu anlatan Kerkhove, "Dolayısıyla COVID-19'un (bir kişiye ikinci kez bulaşıp bulaşmayacağı hakkında) tam bir cevabımız yok. Ancak, bu aktif bir araştırma alanı ve şunu söylemeliyim ki tüm dünyada aktif ortak bir araştırma devam ediyor" dedi.

Sağlık Bakanı Koca duyurdu: DSÖ İstanbul ofisini hızla hayata geçiriyoruz
İlginizi çekebilirSağlık Bakanı Koca duyurdu: DSÖ İstanbul ofisini hızla hayata geçiriyoruz
Dünya Sağlık Örgütü'nden 'salgında tehlikeli tırmanış' uyarısı: Yeni vakaların yüzde 80'i 10 ülkeden
İlginizi çekebilirDünya Sağlık Örgütü'nden 'salgında tehlikeli tırmanış' uyarısı: Yeni vakaların yüzde 80'i 10 ülkeden