DSÖ'den Omicron uyarısı: Hastanelik etmeyi ve öldürmeyi sürdürüyor

Arşiv
Arşiv

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüsün hızla yayılan Omicron varyantının Delta varyantına göre daha az şiddetli olmasına rağmen özellikle aşı yaptırmayanları 'hastanelik etmeye ve öldürmeye' devam ettiği uyarısında bulundu. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Haftalık can kaybı sayısı neredeyse 50 binlerde ve bu çok fazla. Virüsle yaşamayı öğrenmek, bu ölüm rakamlarını kabulleneceğimiz anlamına gelmemeli" dedi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre'deki merkezinde küresel sağlık uzmanlarıyla gerçekleştirdiği basın toplantısında, geçen hafta DSÖ’ye 15 milyon yeni vaka bildirildiğini ve bunun haftalık en yüksek küresel COVID-19 vaka sayısı olduğunu söyledi.

Ghebreyesus, "Giderek artan enfeksiyonlara, hemen hemen her ülkede Delta varyantının yerini alan Omicron sebep oluyor" dedi.

"Haftalık can kaybı sayısı 50 binlerde"

Omicron'un Delta'ya kıyasla daha az ağır hastalıklara yol açmasına rağmen halen tehlike arz ettiğini vurgulayan Ghebreyesus, "Haftalık can kaybı sayısı neredeyse 50 binlerde ve bu çok fazla. Virüsle yaşamayı öğrenmek, bu ölüm rakamlarını kabulleneceğimiz anlamına gelmemeli" diye konuştu.

Halen 90 ülkede nüfusun yüzde 40’ına COVID-19 aşısı uygulanamadığını belirten Ghebreyesus, aşılamalardaki açık kapatılmadan salgınla etkili mücadelenin mümkün olmadığının altını çizdi.

"Güçlendirici dozdan önce ilk dozu yapmak öncelik olmalı"

Ghebreyesus, DSÖ'nün mevcut COVID-19 aşılarının Omicron varyantına karşı etkisini yakından takip ettiğini belirterek, "Dün COVID-19 Aşıları için Teknik Danışma Grubu, aşılara daha geniş erişim sağlanması ve salgının enfeksiyonunu önlemek için daha fazla aşıya ihtiyaç olduğu konusuna vurgu yaptı" dedi.

Danışma Grubu"nun, "önceliğin güçlendirici dozdan ziyade ilk doz aşılamalarda olduğu" tavsiyesini hatırlatan Ghebreyesus, hastaneye kaldırılanların büyük çoğunluğunun aşısız kişilerden oluştuğunu ifade etti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >