Dünya medyası Ayasofya kararını nasıl gördü?

Arşiv
Arşiv

Ayasofya‘nın cami olmasının önünü açan Danıştay kararı dünya basınının gündeminde de yer buldu. Başta uluslararası ajanslar olmak üzere dış basın kararı 'son dakika' gelişmesi olarak duyurdu.

1934'te Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye dönüştürülen Ayasofya'nın cami olmasının önünü açan Danıştay kararı dünya gündeminde de geniş yer buldu.

Reuters: Karar, uluslararası uyarılara karşı alındı

Reuters haber ajansı, acil koduyla geçtiği haberde kararın uluslararası uyarılara karşı alındığına dikkat çekti.

BBC: Türk mahkemesi Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesinin yolunu açtı

İngiliz yayın kuruluşu BBC internet sitesi üzerinden ‘son dakika’ verdiği haberde, “Türk mahkemesi, 6’ncı yüzyılda inşa edilen Ayasofya Müzesi’nin camiye dönüştürülmesinin yolunu açtı” ifadesini kullandı.

NYT: Değişim Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından isteniyordu

Amerikan New York Times gazetesi de “mimari bir mücevher” olarak tanımladığı Ayasofya’nın mahkeme kararıyla müzeden camiye dönüştürülebileceğini yazdı.

Öte yandan değişimin uzun süredir Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından istendiğine vurgu yaptı.

AP: Ayasofya'nın müzeden camiye çevrilmesinin önü açıldı

Associated Press (AP) haber ajansı, Yüksek Mahkeme'nin 6. yüzyılda inşa edilen Ayasofya'nın müzeden yeniden camiye çevrilmesinin önünü açtığını bildiriyor.

Fransız Le Figaro gazetesi de “Türk Danıştayı’nın Ayasofya’nın müzeden camiye dönüştürülmesinin yolunu açtığını” belirtti.

Sputnik: 1934 kararı kaldırıldı

Rus Sputnik ajansı “Türk Danıştayı, Ayasofyanı’nın müzeye dönüştürülmesi yolundaki 1934 kararını kaldırdı” başlığıyla verdiği haberde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl bu yönde bir açıklamada bulunduğunu hatırlattı.

Yunan gazetesi: Gerilim derinleşecek

Yunan Kathimerini gazatesi de internet sitesinden aktardığı haberde, “kararın Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerilimi derinleştireceği” yorumuna yer verdi.