Dünyada bir ilk: Türkiye Omicron varyantını 'genomik surveyans' modeliyle tarayacak

Arşiv
Arşiv

Dünyayı endişelendiren Omicron varyantı ile ilgili yeni bulgular ve açıklamalar gelmeye devam ederken koronavirüsün daha bulaşıcı varyantı Türkiye'ye de sıçradı. Toplamda 57 ülkede görülen Omicron varyantı Türkiye'de toplam 6 hastada görüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu hastaların 5'inin İzmir'de birinin İstanbul'da olduğunu açıkladı. Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada, tarama çalışmalarının dünyada ilk kez Türkiye'de uygulanan genomik surveyans modeliyle gerçekleştirildiği aktarıldı.

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de 6 kişide görülen Omicron varyantına ilişkin açıklamada bulundu.

Yeni varyantla ilgili Sağlık Bakanlığı'ndan açıklamada geldi. Yapılan açıklamada Omicron varyantının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yakından takip edildiği, genomik surveyans modeliyle nokta mutasyon taramasının ilk kez Türkiye'de uygulandığı belirtildi.

Bakanlığın açıklaması şu şekilde;

''COVID-19 pandemisinde oluşan varyantlar ve özellikle son dönemde gündemde olan Omicron varyantı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yakından takip ediliyor. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarlarında varyantların tespitine yönelik sekans analizleri yapılarak uluslararası platformlarla paylaşılıyor.''

Pozitif vakalar nasıl tespit ediliyor?

  • Ülkemizde geliştirilen genomik surveyans stratejisiyle önce örneklerde PCR gibi yaygın kullanılan bir yöntem ile nokta mutasyon taraması yapılıyor. Bu taramada şüpheli bulunan pozitif örnekler sekanslama analizi için Ankara'daki Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarına gönderiliyor. Burada tüm genom dizi analizi yöntemiyle varyantların türü tespit ediliyor. Elde edilen sonuçlar uluslararası bilimsel platformlarda paylaşılıyor.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >