Elon Musk takipçilerine 'beni linç edin' diye yalvardı

Elon Musk
Elon Musk

Tesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk "Lütfen beni Wikipedia’da linç edin. Size yalvarıyorum" ifadeleri ile kullanıcılarına çağrıda bulundu. Pek çok kullanıcı Musk'ın Wikipedia'daki biyografisini onu linç edecek şekilde yanlış bilgiler ile doldurdu.

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla ve özel uzay şirketi SpaceX’in CEO’su Elon Musk kişisel Twitter hesabı üzerinden yaptığı son paylaşımlar ile gündemde.

Takipçilerine 'Beni linç edin' dedi

Musk pazar günü, dışarıdan üzerinde düzenleme yapmaya açık bilgi platformu Wikipedia’yı hedef alarak “Tarihi, zafer kazananlar yazar… Wikipedia hariç” ifadesini kullandı.

Twitter’da yaklaşık 38 milyon kişinin takip ettiği milyarder bu paylaşımın devamında “Lütfen beni Wikipedia’da linç edin. Size yalvarıyorum” deyince kullanıcılar bu talebe cevap vermede gecikmedi.

Takipçileri Musk hakkında yanlış bilgiler paylaştı

Wikipedia’da Musk’ın sayfasına giren bir kullanıcı “Son yüzyılın tüm büyük savaşları, hastalıkları ve mali felaketleri doğrudan Musk’a ya da onun firmalarından birine bağlanabilir” şeklinde bir ifade kullandı ve bu bilgi değişiklikleri Musk’tan da onay alarak Wikipedia sayfasında görüldü.

Bir başka kullanıcı da Musk’ı tanımlamak için kullanılan “business magnate” (büyük iş adamı) ifadesini “business magnet” (iş mıknatısı) diye değiştirdi. Musk bu öneriyi de onayladı.

Kahkaha emojileriyle cevap verdi

Yapılan eklentilerin altına kahkaha emojileriyle karşılık veren Musk bu işten keyif alsa da Wikipedia bir süre sonra bu oyuna müdahale etti.

Elon Musk sayfasını kilitleyen Wikipedia, değişiklikleri yalnızca sitenin editörlerinin onaylayabileceği şekilde kısıtlama getirdi.

Ne olmuştu?

  • Ünlü iş adamı, Twitter’da Wikipedia’dan daha önce de söz etmiş, bu siteye ve kendisi hakkında olanlar başta olmak üzere verdiği bilgilerin doğruluğuna dair yaşadığı hayal kırıklığını dile getirmişti.
  • Musk geçen yıl yazdığı bir tweet’te, “Yıllar sonra Wikipedia sayfama bir bakayım dedim. Delilik bu! Bu arada lütfen biri ‘yatırımcı’ kelimesini silebilir mi? Aslında sıfır yatırım yapıyorum” demişti.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >