Elon Musk'tan Mars açıklaması: 'Muhtemelen ölecekler ama ihtişamlı olacak'

Tesla CEO'su Elon Musk (Arşiv)
Tesla CEO'su Elon Musk (Arşiv)

Tesla CEO'su Elon Musk Mars'ta kurtmayı planladığı kolonilerle ilgili bir açıklama yaptı. Musk projeye gönüllü olanlarının muhtemelen öleceğini, bu yüzden Mars'ta kendi kendini idame ettirebilen bir şehrin kurulmasının önemli olduğunu söyledi.

SpaceX ve Tesla CEO'su Elon Musk, Kızıl Gezegen Mars'ta koloni kurma projesine katılanların "büyük ihtimalle öleceğini" ancak projenin "ihtişamlı" olacağını söyledi.

Independent Türkçe'nin haberine göre, milyarder girişimci daha önce SpaceX'in, Starship uzay aracını yörüngeye taşıyacak itici roket Super Heavy prototipi inşa etmeye bu hafta başlayacağını açıklamıştı.

Super Heavy nedir?

  • Bugüne kadar inşa edilmiş en güçlü itici roket olacak Super Heavy, Starship ile birlikte 120 metre uzunluğunda. Sıvı oksijen ile metan yakıtla doldurulduğunda 3500 ton ağırlığa sahip olacak roket sahip olduğu bu değerlerle Apollo uzay aracını Ay'a taşıyan Saturn V roketinden ve SpaceX bünyesinde bulunan Falcon Heavy’den iki kat büyük olacak.

100 yolcunun gönderilmesi amaçlanıyor

Geçtiğimiz günlerde ilk fırlatma testine giren Starship'in yeni prototipi de (SN6) ABD'nin Teksas eyaletinde bir kez daha kısa mesafeli fırlatma için test edildi.

152 metre yükselen Starship, daha sonra belirlenen alana güvenli bir şekilde iniş yaptı.

Şirket, Ay ve Mars'a kargonun yanısıra tek seferde 100 kadar yolcuyu gönderebilmek için Starship'i geliştiriyor.

'Geri dönüşü olmayan bir yolculuk'

Starship'in ilk yörüngesel fırlatma denmesinin 2021'de gerçekleşmesini umduğunu belirten Musk, Mars'ta koloni kurma projesine katılacak kişiler için bunun geri dönüşü olmayan bir yolculuk olduğunu söyledi.

"İnsanlar Mars'a (Humans to Mars)" adlı bir video konferansta konuşan Musk şu ifadeleri kullandı.

Bunun çok zor ve tehlikeli olacağını vurgulamak istiyorum. Zor bir şey ve korkaklara göre değil. Büyük ihtimalle öleceksiniz, çok zor geçecek. Ancak gerçekleşirse epey ihtişamlı olacak.

Şirketin iyi gelişme kaydettiğini söylen Musk'a göre asıl sorun, Mars'a giden kişileri hayatta tutmak.

'Asıl mesele kendine yeten bir şehir kurmak'

ABD'li iş insanı "Mars'a ulaşmak temel mesele değil. Asıl mesele Mars'a bir üs, kendini idame ettirebilecek bir şehir kurmak. Mars'ta bir yakıt tesisi, Mars Base Alpha adlı bir üs inşa edeceğiz, sonra kendini idame ettirme noktasına geleceğiz" dedi.

Musk'ın amacı, Mars'ta kendi kendine yeten bir koloni kurabilmek
Musk'ın amacı, Mars'ta kendi kendine yeten bir koloni kurabilmek

Son durum nedir?

  • SpaceX şu anda Starship'in Dünya yörüngesine ulaşıp güvenli şekilde dönme yeteneğini test ediyor.
  • Projenin bundan sonraki aşamasında Ay'a bir fırlatma tesisi kurulması planlanıyor. Projenin nihai amacıysa Mars'ta bir koloni oluşturmak.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >