Ermenistan Başbakanı Paşinyan istifa edeceği tarihi açıkladı

Ermenistan Başbakanı Paşinyan ülkede erken seçimlerin yapılabilmesi için Nisan ayında istifa edeceğini açıkladı
Ermenistan Başbakanı Paşinyan ülkede erken seçimlerin yapılabilmesi için Nisan ayında istifa edeceğini açıkladı

Ülkesinde 20 Haziran'da erken seçime gidileceğini açıklayan Ermenistan Başbakanı Paşinyan erken seçimin yapılabilmesi için Nisan ayında istifa edeceğini duyurdu. Paşinyan, seçimlere kadar geçici başbakanlık görevini sürdürecek.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Ermenistan'ın Armavir bölgesine gerçekleştirdiği ziyaret esnasında, ülkede Haziran'da yapılacak erken parlamento seçimi ile ilgili açıklamalarda bulundu.


Nisan'da istifa edecek

Kendisinin yakında istifa edeceğini belirten Paşinyan, "Nisan'da istifa edeceğim. Ancak bunu iktidardan gitmek için değil, erken seçiminin yapılması için yapacağım" dedi.

Paşinyan, istifasından 20 Haziran'da yapılacak erken parlamento seçimine kadar geçici olarak Başbakanlık görevini yürüteceğini söyledi.

Ne olmuştu?

Ermenistan Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan ve üst düzey komutanlar, 25 Şubat'ta Başbakan Paşinyan'ı istifaya çağıran bir bildiriye imza atarak, Paşinyan'a muhtıra vermişti. Paşinyan, hemen Genelkurmay Başkanı Gasparyan'ı görevden aldığını duyurmuştu.

Muhalefet yanlısı tutum sergileyen Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Gasparyan'ın görevden alınmasına ilişkin kararnameyi imzalamamıştı.

Paşinyan, ordu komutanlarının kendisine yönelik istifa çağrılarını "darbe girişimi" olarak nitelendirmişti.

Başbakan Paşinyan, ülkede 20 Haziran'da erken parlamento seçimine gidileceğini 18 Mart'ta açıklamıştı.