Eski CEO Bill Gates'ten, Microsoft-TikTok anlaşmasına 'zehirli kadeh' yorumu

Bill Gates (Arşiv)
Bill Gates (Arşiv)

ABD Başkanı Donald Trump, TikTok'u 'ulusal güvenlik tehdidi oluşturması' gerekçesiyle imzaladığı kararnameyle yasakladı. Başkan Trump, ABD teknoloji devi Microsoft'un TikTok'u satın alması halinde uygulamanın ülkede kullanılabileceğini söylemiş, Microsoft da TikTok'la görüşmelere başladığı doğrulamıştı.

Microsoft'un kurucusu ve eski CEO'su Bill Gates de konuya dair yorumlarda bulundu. Gates, Microsoft'un TikTok anlaşması 'zehirli kadeh' olur' ifadelerini kullandı.

Video: Trump duyurdu: TikTok yasaklanacak mı?

Bill Gates, ABD'nin şirketlere '45 gün içinde bütün ilişkileri kesin' dediği Çin merkezli sosyal medya uygulaması TikTok'un, kurucusu olduğu Microsoft ile anlaşması ihtimalini değerlendirdi.

'Başta avantaj, sonra dezavantaj'

Gates, TikTok'un ülkede faaliyet göstermeye devam edebilmesi için ABD'deki kolunun Microsoft tarafından satın alınmasını 'zehirli kadeh' olarak niteledi; bu tür bir anlaşmanın başta avantaj gibi görünse de daha sonra dezavantaja dönüşeceği mesajı verdi.

  • Wired'a konuşan Gates, sosyal medya sektöründe büyük bir oyuncu haline gelmenin Microsoft için basit bir oyun olmadığını vurguladı.

Diğer bir sosyal medya sitesi olan Facebook'un karşısına rakip olarak çıkmanın 'muhtemelen iyi bir şey olacağını' söyleyen Gates, öte yandan Trump'ın tek rakibi (TikTok) öldürmesine yardımcı olmanın oldukça tuhaf olduğunu dile getirdi.

Neler olmuştu?

  • ABD Başkanı Donald Trump, 3 Ağustos'ta yaptığı bir açıklamada, ABD'deki kolu herhangi bir Amerikan şirketine satılmadığı takdirde TikTok'u 15 Eylül'de yasaklayacaklarını açıklamıştı.
  • Microsoft da TikTok'un ABD, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda'daki kollarını satın almak için görüşmeler yaptığını doğrulamıştı.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >
KAYNAK / SPUTNİK