'Evden çalışma'ya alıştık mı? Patron mutlu, çalışan yorgun

Arşiv
Arşiv

ABD merkezli teknoloji şirketi IBM, koronavirüs pandemisinde 'evden çalışma'nın patronlar ve çalışanlar açısından etkisini araştırdı. Yapılan araştırma kapsamında ABD'de 400 CEO dahil olmak üzere 20 ülkeden 3 bin 450 yönetici ile görüşüldü. 8 ülkede ise 50 bin kişiye çevrimiçi anket gönderildi. Yayımlanan raporda, birçok çalışanın yorgun ve aşırı yüklenmiş hissettiği belirtildi, ancak yöneticiler, ekiplerinin ihtiyaç duydukları desteği ve eğitimi aldığından emin olduklarını açıkladı.

Koronavirüs pandemisinin ekonomik yaşama kattığı yeni normallerden biri olan 'evden çalışma' gittikçe daha çok şirket tarafından benimseniyor, Twitter, Microsoft, Amazon gibi küresel şirketler çalışanlarına kalıcı olarak uzaktan çalışma fırsatı sunuyor. Ancak evden çalışmanın şirketlere daha az maliyet, daha yüksek performans gibi getirileri olsa da yeni bir araştırmaya göre çalışanların çoğu bu durumdan memnun değil. Dünyanın en büyük bilişim şirketi olan ABD merkezli IBM'in 20 ülkede düzenlediği ankete göre, birçok patron uzaktan çalışmaya geçişi iyi idare ettiğini ve çalışanlarının daha verimli olduğunu düşünüyor, ancak çalışanlar bu görüşü paylaşmıyor.

Çalışanlara yeterli destek veriliyor mu?

Bununla birlikte, raporda fiziksel ve duygusal sağlığı desteklemek söz konusu olduğunda yöneticiler ve çalışanlar arasındaki ayrımın açıldığı görüldü. 10 yöneticiden sekizi çalışanlarını psikolojik olarak desteklediğini ve çeşitli sağlık imkanaları sağladığını belirtirken, çalışanların ancak yalnızca yüzde 46'sı, patronlarının kendilerine sağlıkları konusunda yardımcı olmak için yeterince şey yaptığına inandığını aktardı.

  • Ayrıca, çalışanların çoğu ofiste olmanın getirdiği yüz yüze etkileşime sahip olmamanın sosyal hayatlarında önemli bir boşluk açtığını vurguladı.

Evden çalışmaya ilgi düştü

Öte yandan, ortaya çıkan bilgiler, birçok insanın işe gidip gelmek yerine evden çalışmanın tercih edileceğini düşündüğünü gösteren pandemi öncesi anketlerden farklı bir tablo çiziyor. 2019'da yılında yapılan küresel bir ankette, katılımcıların yüzde 99'un en azından bazı zamanlarda uzaktan çalışmak istediği görülmüştü.

Çalışanlar yapay zekanın kendi yerlerini almasından korkuyor

Bununla birlikte raporda, çalışanlardaki hoşnutsuzluğunun altının boş olmadığı, pandemi başladığından bu yana çalışanların yüzde 22'sinin geçici veya kalıcı olarak işten çıkarıldığını ortaya koydu.

  • Araştırmacılar ayrıca, pandeminin ekonomik etkisine yanıt olarak, şirketlerin maliyetleri kontrol etmek için yapay zeka gibi teknolojilere vurgu yaptığını ancak çalışanların bu teknolojilerin kendilerinin yerini almasından korktuğunu belirtti.

Evden çalışma kalıcı hale geliyor

Öte yandan, evden çalışma şirketlerin ofis giderinini önemli ölçüde düşürüyor ve sağlık açısından ofisleri daha güvenli hale getiriyor. Microsoft ve Twitter daha önce yaptığı açıklamada, çalışanlara evden çalışmanın kalıcı bir seçenek olarak sunulduğunu belirtti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >