Formül aranıyor: Elektrik faturasını düşürecek 4 çözüm masada

Elektrik faturasını düşürecek 4 çözüm masada
Elektrik faturasını düşürecek 4 çözüm masada

Elektrik zammıyla birlikte faturalarda yaşanan artış, son dönemin en çok tartışılan konularından biri oldu. Elektrik faturalarının düşürülmesi için formül arayışı başladı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’ın açıklamalarından gözler, Cumhurbaşkanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na çevrildi. Elektrik faturasını düşürecek formüller için 4 alternatif üzerinde duruluyor.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın elektrikteki yüksek fatura şikâyetlerine yönelik yeni adımların atılacağı yönündeki açıklaması gözleri yeni kararlara çevirdi. Cumhurbaşkanlığı’nın gelen şikâyetleri yakın takibe aldığı belirtildi. Faturaların indirilmesi için kulislerde 4 formül konuşuluyor. Konutlar için atılan kademeli tarife sınırının 230 kW’ye yükseltilmesi, esnafa yönelik konutlarda olduğu gibi bir yeni tarife modelinin getirilmesi, konutlarda ikinci kademe için uygulanan yüzde 127’lik zammın bir kısmının geri alınması ve dağıtım bedellerinde indirim gibi başlıklar üzerinde duruluyor.

Gözler Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na çevrildi

Elektrik konusunda bu yılın başında meskenlerde kademeli tarife yöntemine geçildi. Buna göre, 150 kilovatsaate kadar tüketim düşük kademe, üstü yüksek kademe olarak tanımlandı. 0.91 lira olan elektrik fiyatı 150 kilovatsaate kadar tüketimde yüzde 50 oranında artarak 1.37, bu sınırın üstü ise yüzde 127 artışla 2.06 liraya yükseltildi. Gelen tepkilerden sonra 150 kW’lik sınır 210 kW’ye yükseltildi. Kamuoyundan gelen tepkiler sürerken Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’ın açıklamalarından gözler, Cumhurbaşkanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na çevrildi.

Konuşulan 4 alternatif var

Bir süredir vatandaş ve esnaftan gelen şikâyetler nedeniyle yeni kararlar alınabileceği kulislerde konuşuluyordu. Kulislerde ve sektörde konuşulan alternatifler şunlar:

Esnafa yeni tarife

Yılın başında kademeli tarife konutlar için getirildi. Kademeli tarifenin uygulanmadığı sanayi grubunun elektrik tarifesi yüzde 126, ticarethane tarifesi yüzde 128 oranında artırıldı. Ticarethane tarifesinde çoğunlukla esnaf yer alıyor. Son günlerde gelen faturalardan şikayet eden esnafa yönelik bir çalışma yapıldığı belirtiliyor. Bu çalışmanın esnafa yönelik bir tarife modeli olduğu belirtiliyor. Konutlardaki kademeli fatura gibi bir modelin esnaf için de söz konusu olabileceği ancak bunun tüketim üzerinden olup olmayacağı belli değil.

210 kW'nin yükseltilmesi

Bu yılın başında konutlarda kademeli tarife getirilirken sınır düşük tutulmuş ve 150 kW olarak belirlenmişti. Gelen şikâyetler üzerinde sınır 210 kW'ye çıkarıldı. Ancak bir ailenin ortalama tüketim tutarı 230 kW olarak kabul görüyor. Bunun için 210 kW’lik sınırın 230 kW’ye çıkarılabileceği kulislerde dile getiriliyor.

Yüksek kademedeki zam oranının düşürülmesi

Bir başka alternatifin konutlarda ikinci kademeye getirilen yüzde 127’lik zam oranın düşürülmesi olduğu ifade ediliyor. Ancak dünyada enerji fiyatlarının yükseldiğini, geçen yıl 100 milyar liraya yakın destek verildiğini zammın geri çekilme ihtimalinin zayıf olduğunu dile getirenler de var.

Dağıtım bedelinin düşürülmesi

Enerjinin üretim tesislerinden çıkışı ile başlayan ve tüketim noktasına kadar ulaşmasını sağlayan şebekenin kullanım bedeli olarak tüketicilerden tahsil edilen dağıtım bedelinin düşürülebileceği de alternatifler arasında sıralanıyor. Dağıtım bedeli de yıl başında yüzde 25 oranında artırılmıştı.

Kaynak: Hürriyet

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >