G-20 zirvesinde liderlerin beden dili bize ne anlattı?

LG-20 zirvesinde liderlerin beden dili önemli ipuçları verdi.
LG-20 zirvesinde liderlerin beden dili önemli ipuçları verdi.

Şüphesiz ki beden dili bize sözlerin de ötesinde pek çok şey söylüyor. Japonya'daki G-20 zirvesinde objektiflere yansıyan çarpıcı görüntüler sosyal medyada da epeyce konuşuluyor. Peki Cumhurbaşkanı Erdoğan ile mevkidaşı Macron'un beden dili bize ne anlattı? İletişim Uzmanı Aşkım Kapışmak, zirvedeki çarpıcı kareleri yorumladı.

Liderler G-20 zirvesi için Japonya'nın Osaka kentinde bir araya geldi. Zirve kapsamında dünya liderleri arasında pek çok kritik görüşme yaşandı.

Görüşmelerde çarpıcı objektiflere kareler yansıdı. İletişim Uzmanı Aşkım Kapışmak, zirvede beden diliyle öne çıkan fotoğrafları Instagram hesabı üzerinden yorumladı.

Aşkım Kapışmak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fransız mevkidaşı Macron'un görüşmesinde öne çıkan fotoğrafların alt metninde "kızgınlık" olduğunu söylüyor.

İletişim Uzmanı Aşkım Kapışmak, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Fransız mevkidaşı Macron'un fotoğrafının alt metninde
İletişim Uzmanı Aşkım Kapışmak, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Fransız mevkidaşı Macron'un fotoğrafının alt metninde
  • Kapışmak, "Erdoğan'ın Macron'a kızgın oluşunu elini omzuna koyusundan anlayabilirsiniz. Genelde sevdiğimiz insanlara yaparız ya da aramızda bir gerginlik varsa bu durum devam ederken bir yerde karşılaşınca gözüm üstünde ve söylediğimin arkasındayım demek. Macron da omuzundaki ele, yani güç gösterisine karşı elini Erdoğan’ın koluna koyuyor. Bu da; 'ben de devam edeceğim' demek. Tabii ki böyle durumlarda boy avantajdır. İkisi de birbirinin ağzına bakıyor , söylenenler önemli. Arada bir gerginlik var. Ve mimiklere göre her iki tarafta davasından vazgeçmeyecek gibi" diyor.
Fotoğrafta Macron'un Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı dinlerken oldukça gergin olduğu görülüyor.
Fotoğrafta Macron'un Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı dinlerken oldukça gergin olduğu görülüyor.
Bu gönderiyi Instagram'da gör
Adım adım Macron! . Protokol selamlaşmasından sonra göreceğiniz her bende dili hareketinde gizli bir kızgınlık var. Erdoğan ın Macron a kızgın oluşunu elini omzuna koyusundan anlayabilirsiniz. Genelde sevdiğimiz insanlara yaparız ya da aramızda bir gerginlik varsa bu durum devam ederken bir yerde karşılaşınca gözüm üstünde ve söylediğimin arkasındayım demek. Macron da omuzundaki ele yani güç gösterisine karşı elini Erdoğan’ın koluna koyuyor bu da ; ben de devam edeceğim demek. Tabiki böyle durumlarda boy avantajdır. İkinci fotoda ikisi de birbirinin ağzına bakıyor , söylenenler önemli. Arada bir gerginlik var. Ve mimiklere göre her iki tarafta davasından vazgeçmeyecek gibi. Macron gibi her yerde yalandan tebessüm eden insanlar iyi oyuncudur. Ortalığı karıştırır ama suçlu gözükmez. Üçüncü fotoda Macron gözlerini açmış bakıyor bir yanıyla seni dinliyorum gözlüyorum burada önemsiyor diyor ama ağzına bakarsanız gergin ve sıkılmış kapalı halde, bu da kendimi tutuyorum demek. Zoraki protokol halleri... . Not : devamı gelecek
Aşkım Kapışmak (@akapismak)'in paylaştığı bir gönderi ()

İletişim Uzmanı Kapışmak, fotoğrafta görülen samimiyetin aslında olabilecek kötü şeylerin habercisi olduğunu söylüyor.
İletişim Uzmanı Kapışmak, fotoğrafta görülen samimiyetin aslında olabilecek kötü şeylerin habercisi olduğunu söylüyor.

Aşkım Kapışmak'ın yorumları sadece bunlarla da sınırlı değil. Kapışmak, Trump ile Putin arasındaki görüşmenin beden dilini de analiz ederek "Ah Trump! Senin bu libido enerjin ne olacak? Koltuk ucunda oturmalar, elini uzatıp sıkıp geri çekmeler, el ve mimik hareketlerin.Gerçekten protokole yeni bir akım getirdin. Putin ile arası hiç iyi değil. Bakmayın bu el sıkışmalarına çünkü bu zirvelerden pek bir şey çıkmıyor. Dünya insanlarına birlikte fotoğraflar vermek için ideal ortamlar. Bu zirvelerde kimi samimi yakın görürseniz bilin ki aralarında problem var ya da olacak. Bazen aşırı yakınlık gizlenen düşmanlığın maskelenmesidir. İki liderde beden dilinde eşleşiyor. İkisi de birbirine çekiyor muhatabını. Sağ eller tokalaşıyor, sol eller aşağıda iyi bir eşleşme. Öne eğilme ve koltuk kenarına yönelme, iki aslanın kavga etmeden önce aynı pozisyonu alması gibi. İzleyip görelim" dedi.

Fotoğrafta Trump'ın ellerinin şekli ve konumu da
Fotoğrafta Trump'ın ellerinin şekli ve konumu da
İlginizi çekebilirG-20 Zirvesi'nin gündeminde neler var?
İlginizi çekebilirG20 Liderler Zirvesi sıcak başladı