Google Fotoğraflar ücretli özellikler sunmaya başlayabilir

Google Fotoğraflar
Google Fotoğraflar

Google Fotoğraflar 5.18, Google One üyeleri için özel düzenleme seçenekleriyle güncelleniyor.

XDA'da ortaya çıkan bilgilere göre yakında hayata geçmesi beklenen bu sistem, ücretli kullanıcılara düzenleme konusunda büyük fayda sağlayacak ve ek bir dizi özellik getirecek.

Hemen her güncellemeyle yepyeni özellikler kazanan Google Fotoğraflar, geçtiğimiz ay yapay zekâ konusunda önemli adımlar atmıştı. Yeni yapay zekâ destekli düzenleyici, fotoğraflarınızı sizin için otomatik rötuşluyor. Bu sayede fotoğraflar sosyal mecralarda paylaşım için çok daha etkileyici hale geliyor.

Yeniliği yayınladığı bir blog gönderisiyle duyuran Google, fotoğrafları daha çarpıcı hale getirmek için çalışmalara devam ediyor. Önerilen sekmesinde bulunan güçlendirilmiş düzenleyici şu anda üç farklı modu destekliyor. Ancak önümüzdeki süreçte bunun da güncellenmesi bekleniyor.

Google Fotoğraflar, gelişmiş özellikleri kullanıcılara ücretli aboneliklerle sunacak gibi görünüyor.
Google Fotoğraflar, gelişmiş özellikleri kullanıcılara ücretli aboneliklerle sunacak gibi görünüyor.

Google şimdilik bu özellikleri tamamen ücretsiz olarak tüm kullanıcılara sunuyor. Fakat bunda da birtakım düzenlemeler yapılacağı belirtiliyor. Yani Google Fotoğraflar uygulamasında ücret karşılığında çok daha fazla özellik kullanılabilir olacak. En azından beklentiler bu yönde. Google böyle gelir kalemlerine bir yenisini daha ekliyor.

Bu iddiaların ortaya çıkmasının nedeni aslında XDA denilebilir. Geliştirici forumundaki uzmanlar, Google Fotoğraflar'ın 5.18 sürümünün kaynak kodlarında bu tip bir güncelleme olduğunu belirtiyor.

Ücretli hizmetlerin ne zaman kullanıma açılacağı belli değil. Ancak ipuçları aslında çok da uzun zaman almayacağını gösteriyor. İpuçları şeklinde bahsettiğimiz kısım aslında iki farklı cümleden oluşuyor da denilebilir:

  • - Google One üyeliğiyle daha fazla düzenleme edinin.
  • - Google One üyeliğiyle diğer özelliklerin kilidini açın.

Yani aslına bakılırsa filtreler, yapay zekâ destekli özellikler ve diğer detaylar artık Google Fotoğraflar üzerinde çok daha gelişmiş versiyon olarak ücretli bir şekilde sunulacak gibi görünüyor. Filtreler arasında Dynamic, HDR, Ember, Vivid ve Afterglow ise ilk sırada yer alıyor.