Google, izleme teknolojilerini kullanan reklamları engellemeye başlıyor

Google
Google

Google, 11 Ağustos itibariyle Stalkerware olarak isimlendirilen izleme teknolojili reklamları engelleyeceğini duyurdu.

Yani böylece kullanıcılar artık daha az sahte ya da zararlı reklamlar karşılaşacak denilebilir.

Google, bu politikayı ihlal eden hesapları da iptal edeceğini açıkladı.

Salgının başlamasıyla birlikte hem reklam hem de gizlilik politikalarını güncelleyen Google, maske reklamlarını tamamen engelleme kararı almıştı. Facebook, Amazon eBay ve daha bir dizi şirketin yasakladığı maske reklamlarına Google da dahil olmuştu. Yani aslında bu noktada dev şirketler koronavirüsü 'pazarlama' amaçlı kullanılmasına müdahale etti.

Google, kuralları ihlal eden hesapları da engelleyeceğini duyurdu.
Google, kuralları ihlal eden hesapları da engelleyeceğini duyurdu.

Google, reklamlar konusunda şimdi de yepyeni bir sistemi hayata geçiriyor.

Böylece, 11 Ağustos'tan itibaren Stalkerware olarak bilinen yazılım ya da donanımlar tamamen yasaklanıyor.

Bu da aslına bakılırsa telefonaktivitelerini izleyen zararlı yazılımların reklamlara dahil edilemeyeceği anlamına geliyor.

Evet; mevcut şartlarda zaten gerek Google gerekse Apple sık aralıklarla temizlik yapıyor ve zararlı uygulamaları mağazadan kaldırıyor. Ancak yine de zararı tam anlamıyla kanıtlanmamış bazıuygulamalar mağazalarda kalmaya devam ediyor.

Google, kuralları ihlaledenhesapları askıya alacağını belirtiyor. Ayrıca değişiklik içeren reklamları şu şekilde ifade ediyor:

    Telefon çağrıları, kısa mesajlar ve tarayıcı geçmişini inceleyip izlemeye devam eden casus yazılımlar ve izinsiz şekilde GPS'i kullanan gözetim ekipmanları yasaklanıyor.

Geçen hafta Google Play'de engellenen zararlı uygulamaların listesi bu şekilde.
Geçen hafta Google Play'de engellenen zararlı uygulamaların listesi bu şekilde.

Bu arada Google, az önce bahsettiğimiz 'zararlı uygulamalar' kapsamında kullanıcı bilgilerini ele geçiren ve uzaktaki sunuculara gönderen bazı uygulamaları geçen hafta engellemişti. Buuygulamalar her ne kadar mağazalarda yer almıyor olsa da cihazlardakurulu olabilir. Dolayısıyla tekrardan listeyi paylaşmakta yarar var.