Grönland'da buzul koptu: Bir kişi hayatını kaybetti, iki kişi kayıp

Grönland'da buzulların erimesindeki hız, küresel ısınmanın tehlikeli ve veri dönüşü zor olan yüzünü bir kere daha gösterdi. -DHA
Grönland'da buzulların erimesindeki hız, küresel ısınmanın tehlikeli ve veri dönüşü zor olan yüzünü bir kere daha gösterdi. -DHA

Grönland, ABD Başkanı Donald Trump'ın satın alma hevesi nedeniyle son dönemin sıklıkla konuşulan bölgelerinden biri. Adeta görsel şölen sunan Grönland'da deyim yerindeyse bir facia yaşandı. Danimarka Krallığı'na bağlı Grönland'ın Uummannaq bölgesi yakınlarında buzul kütlesinin kopması sonucu 1 balıkçı yaşamını yitirdi. Kaybolan iki kişi ise hâla bulunamadı.

Danimarka Krallığı'na bağlı dünyanın en büyük adası Grönland'ın batısındaki Uummannaq bölgesi yakınlarında buzul kopması sonucu 1 balıkçı öldü, 2'si kayboldu.

Grönland polisinden yapılan açıklamada, Uummannaq bölgesi yakınlarındaki Ukkusissat/Perliffik fiyordu civarında bir buzul kütlesinin koptuğu ve 3 balıkçı için kayıp ihbarı yapıldığı belirtildi.

Kayıp balıkçılardan birinin ölü bulunduğu, diğer ikisini arama çalışmalarının sürdüğü kaydedildi.

Açıklamada, kopan buzulların denizde büyük dalgalar oluşturduğuna vurgu yapılarak, bölge halkından kopma riski bulunan buzullardan uzak durmaları istendi.

Grönland'daki buz tabakası eriyor

Yüz ölçümü bakımından dünyanın en büyük adası ve Kuzey Kutbu'nun yüzeyi en fazla buz kütlesiyle kaplı bölgesi olan Grönland'ın buzul örtüsü küresel ısınma nedeniyle tahmin edilenden daha hızlı eriyor.

197 milyar ton buz eridi

CNN'de yer alan habere göre, Grönland'da temmuz ayında artan hava sıcaklıkları nedeniyle 197 milyar ton buz eridi.