Guaido yenilgiye doymuyor: Venezuelalı muhalifleri tekrar sokağa çağırdı

Başkent Caracas'taki protestolarda kol kola giren göstericiler.
Başkent Caracas'taki protestolarda kol kola giren göstericiler.

● Kendini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido, başarısız askeri kalkışma girişiminden sonra destekçilerini yarın yine ülke genelinde sokağa çıkmaya davet etti.

● Guaido, kalkışma denemesine katıldığı için gözaltına alınan Ulusal Meclis Birinci Başkan Yardımcısı Edgar Zambrano için de tüm ülkede protesto eylemleri düzenleyeceklerini duyurdu.

● Uzun süredir siyasi kriz yaşayan ülkede muhalefet, 30 Nisan'ın ilk saatlerinde askeri ve sivil bir darbe girişiminde bulunmuş fakat başarısız olmuştu.

Venezuela’da askeri kalkışma girişimi başarısızlıkla sonuçlanan muhalif lider Juan Guaido, takipçilerini yarın yine tüm ülkede sokağa çağırdı.

Kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis (AN) Başkanı Guaido, başkent Caracas’ta 30 Nisan’da bir grup askerle giriştiği kalkışma denemesine katıldığı için gözaltına alınan AN Birinci Başkan Yardımcısı Edgar Zambrano için tüm ülkede protesto eylemleri düzenleyeceklerini duyurdu.

Birinci Başkan Yardımcısı Edgar Zambrano (Solda) ve kendini geçici devlet başkanı ilan eden Guaido (Sağda).
Birinci Başkan Yardımcısı Edgar Zambrano (Solda) ve kendini geçici devlet başkanı ilan eden Guaido (Sağda).

'Saat 10.00'da' muhalifleri sokağa davet etti

Caracas’ta düzenlediği basın toplantısında konuşan Guaido, “Paramiliter grupları silahlandıran bir rejimle mücadele ediyoruz ama bu bizi durdurmayacak. Yarın sabah 10.00’da tüm ülkede protesto gösterileri düzenleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Zambrano’nun darbe girişiminde rol aldığı gerekçesiyle Venezuela Yüksek Adalet Mahkemesinin (TSJ) talimatıyla Bolivarcı Ulusal İstihbarat Servisi (SEBIN) tarafından gözaltına alındığını belirten Guaido, bunun “AN’ye darbe” olduğunu öne sürdü.

Venezuela'da gösterilerde bayrakla objektiflere takılan bir vatandaş.
Venezuela'da gösterilerde bayrakla objektiflere takılan bir vatandaş.

Amerika Devletleri Örgütü'nden acil yardım istedi

Guaido, Venezuela hükümetinin 27 Nisan itibariyle resmen ayrıldığı Amerikan Devletleri Örgütünce (OAS) AN temsilcisi olarak Gustavo Tarre Briceno’yu bu bağlamda aradığını ve durumun OAS’de acilen ele alınmasını istediğini aktardı.

ABD Dışişleri Bakanlığı da bu gelişme üzerine sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile Zambrano'nun gözaltına alınmasına tepki göstermiş, serbest bırakılmaması halinde Venezuela hükümetine karşılık vereceklerini duyurmuştu.

Guaido'nun desteği günden güne eriyor

Guaido'nun başarısız askeri kalkışma denemesinden sonra yaptığı son sokak çağrısına katılımın düşük olduğu gözlemlenmişti.

Venezuela'da ne oluyor?

Yılbaşından bu yana büyük bir siyasi kriz içinde bulunan Venezuela'da muhalefet, 30 Nisan'ın ilk saatlerinde askeri ve sivil bir darbe girişiminde bulunmuş ve başarısız olmuştu.

Maduro karşıtı gösteriler sırasında polisin güvenliği sağladığı bir ev.
Maduro karşıtı gösteriler sırasında polisin güvenliği sağladığı bir ev.
  • Guaido ve ev hapsini ihlal ederek La Carlota Hava Üssü'nün karşısındaki Altamira Köprüsü üzerine gelen muhalif lider Leopoldo Lopez, bir grup askerle Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu devirmek istemiş ve halkı sokağa çağırmıştı. Muhalifler, bu çağrı üzerine ülkenin birçok kentinde sokağa çıkmış, protestolar daha sonra özellikle Caracas'taki La Carlota etrafında şiddet eylemlerine dönüşmüştü.

İspanya Büyükelçiliğine sığındılar

Maduro taraftarlarının da sokağa çıkarak devlet başkanlığı sarayı Miraflores etrafında toplandığı günün sonunda, Lopez önce Şili ardından İspanya Büyükelçiliğine kaçmış, ertesi gün düzenlenen gösteriler de yeniden şiddet eylemlerine dönüşmüş daha sonraki sokak eylemlerine ise büyük bir katılım gerçekleşmemişti.

Muhalif lider Leopoldo Lopez İspanya Büyükelçiliğine kaçmıştı.
Muhalif lider Leopoldo Lopez İspanya Büyükelçiliğine kaçmıştı.

Büyükelçiliklere sığınıyorlar

Darbe girişiminin ardından TSJ, Başsavcı Tarek William Saab'ın isteği ile 7 AN milletvekili hakkında "Vatana ihanet, komplo, isyana teşvik, sivil isyana teşvik, suç işlemek için örgüt kurmak, yetki gasbı, kamuyu yasalara uymamaya teşvik etmek ve nefret suçu işlemek" ithamları ile hukuki süreç başlatmıştı.

TSJ, ANC tarafından bu 7 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması ve yargılama izni verilmesinin ardından 3 milletvekilini daha hukuki süreç listesine eklemiş, dokunulmazlıkları kaldırılan 3 milletvekili ise Caracas'taki İtalya ve Arjantin büyükelçilerinin evlerine sığınmıştı.

Başsavcı Tarek William Saab
Başsavcı Tarek William Saab

Zambrano'nun dokunulmazlığı kaldırılmamıştı

SEBIN mensuplarınca gözaltına alınan AN Birinci Başkan Yardımcısı Zambrano ise haklarında hukuki süreç başlatılan bu 10 isim arasında bulunmuyordu.

Zambrano önceki gün Caracas'ta, inmek istememesi üzerine aracıyla birlikte SEBIN merkezine götürülmüştü.

ABD Başkanı Donald Trump
ABD Başkanı Donald Trump

Donald Trump'ın Venezuela stratejisi tutmadı

ABD Başkanı Donald Trump’ın, başta Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton olmak üzere, ekibinin Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu hafife aldığı ve Venezuela konusunda kendisini yanılttığını söylediği iddia edildi.

Amerikan Washington Post gazetesinin Beyaz Saray yetkililerine dayandırdığı haberinde, Venezuela’da muhalif lider Juan Guaido öncülüğünde Maduro’ya yönelik darbe girişiminin başarısız olmasının ardından Trump’ın Maduro’yu devirmenin kolay olacağı konusunda danışmanlarının kendisini yanılttığından şikayet ettiği öne sürüldü.

'Bolton sorumlu'

Haberde Trump’ın bu konuda Bolton’u sorumlu tuttuğu ifade edilirken, ABD liderinin ulusal güvenlik danışmanını ülkeyi "savaşa sürüklemekle" suçladığı ve Venezuela’da kendisini köşeye sıkıştırdığını söylediği iddia edildi.

ABD lideri Donald Trump'ın ulusal güvenlik danışmanı Bolton
ABD lideri Donald Trump'ın ulusal güvenlik danışmanı Bolton

Maduro'ya 'çetin ceviz' benzetmesi

Bolton ve diğer danışmanların Maduro’yu hafife almasından yakınan Trump’ın Maduro’yu "çetin ceviz" olarak tanımladığı belirtilen haberde, isimleri açıklanmayan yetkililerin, Beyaz Saray'daki danışmanların Maduro'nun geçen hafta ülkedeki olaylarla birlikte devrilmesini beklediklerini ifade etmesi dikkati çekti.


Haberde, ABD’nin Venezuela politikasında herhangi bir değişikliğin söz konusu olmadığı, ABD'li yetkililerin Maduro’nun devrilmesini artık uzun vadeli diplomatik bir mesele olarak gördüğü savunuldu.

  • ABD yönetimi Maduro hükümetinden kilit isimlerin Guaido tarafına geçeceği ve Maduro’nun da ülkeyi terk edeceğini bekliyordu.

Maduro ise, ABD’nin kendisine yönelik aptalca bir darbeye kalkıştığını ve bir yere gitmeyeceğini açıklamıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >