Jurnal.istGüvenli Bölge: Kuzey Irak'ta 'Pençe' harekatı

Güvenli Bölge: Kuzey Irak'ta 'Pençe' harekatı

GZT'nin fenomen programı "Güvenli Bölge" ramazana özel saatinde İsmail Halis ve Mete Yarar'ın sunumuyla GZT sosyal medya hesaplarında evinize konuk oldu. Türkiye'nin Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü PKK yuvalarına yönelik dün başlattığı ve 'Pençe' adını verdiği harekat kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri havadan ve karadan operasyonlarını sürdürürken, 'Güvenli Bölge' bu hafta 'Pençe' operasyonunu tüm boyutlarıyla masaya yatırdı.

HABER MASASI GZT 4 DAKİKADA OKUNUR
Güvenli Bölge: Kuzey Irak'ta 'Pençe' harekatı
Güvenli Bölge

GZT'nin fenomen programı "Güvenli Bölge" ramazana özel saatinde İsmail Halis ve Mete Yarar'ın sunumuyla GZT sosyal medya hesaplarında evinize konuk oldu. Türkiye'nin Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü PKK yuvalarına yönelik dün başlattığı ve 'Pençe' adını verdiği harekat kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri havadan ve karadan operasyonlarını sürdürürken, 'Güvenli Bölge' bu hafta 'Pençe' operasyonunu tüm boyutlarıyla masaya yatırdı.

BEĞEN

Türkiye'nin sınır güvenliğini yakından ilgilendiren ve dün başlatılan 'Pençe' operasyonu bu hafta İsmail Halis ve Mete Yarar'ın sunumuyla Güvenli Bölge'nin ana konu başlığı oldu.

Pençe operasyonu

Irak'ın kuzeyindeki Hakurk bölgesinde başlatılan Pençe Harekatı'nda teröristlere ait mağara ve sığınaklarda ele geçirilen çok sayıda patlayıcı ile yaşam malzemesinin imha edildiği bildirildi.

Bu gönderiyi Instagram'da gör

📌 Türkiye'nin Irak'ın kuzeyindeki Hakurk vadisinde bulunan terör örgütü PKK hedeflerine karşı başlattığı Pençe Harekatı karadan ve havadan düzenlenen operasyon kapsamında komandolar ilerleyişini sürdürüyor 💣 #pençeharekatı #ırak #türkiye #pkk #terör

GZT (@gzt)'in paylaştığı bir gönderi ()

Milli Savunma Bakanlığından (MSB) yapılan açıklamaya göre, Irak'ın kuzeyindeki Hakurk bölgesinde dün başlatılan Pençe Harekatı'nda PKK'lı teröristlere ait 8 bölmeli sığınakta EYP malzemeleri, tuzaklı EYP'ler, roket mühimmatları ve çok miktarda yaşam malzemesi ele geçirildi. Ele geçirilen mühimmat ve malzemeler imha edildi.

PKK'lı teröristlere ait 5 mağara ve sığınakta 400 metre EYP yapımında kullanılan kablo, binden fazla doçka uçaksavar mermisi, çeşitli çapta11 havan mühimmatı ile çok miktarda yaşam malzemesi de imha edildi.

Operasyondan bir kare.
Operasyondan bir kare.
AA

"Hayra yorulacak bir operasyon"

"Gerçekten hayra yorulacak bir operasyon." diyen Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, "Zaten devam eden operasyonun daha büyük versiyonunu şu anda gördük. O operasyon daha önce bir tugay seviyesinde başlamıştı. Sınırdaki Hakkari Komando Tugayının katılımıyla icra edilen bir operasyondu tabur tabur ilerlendi ve en son bu noktaya gelindi. Bugün itibariyle aşağı yukarı rakamlar da şekillenmeye başlandı. İki komando tugayını, bir tane özel kuvvet tugayının desteklediği söyleniyor. Muhtemel diğer bilimlerdeki personeller de dahil olmak üzere bir kara harekatından bahsediyoruz." dedi.

"Sizi muhakkak vuracak nokta atışı bir silah sistemimiz var demek"

Kara harekatının içinde de ilkleri barındırdığına işaret eden Yarar, "Bora gibi Türkiye'nin en uzun menzilli füzesinin burada kullanılmış olması da gizli mesajlar barındırmış oluyor. Aslında bildiğimiz bir menzilden bahsediyorsak ihraç etmek anlamında yaklaşık 280 kilometrelik menzili var.

Tek bir füzeyle yapılacak bir operasyon değil bu. Nereye giderseniz gidin hangi derinliğe giderseniz gidin 'sizi muhakkak nokta atışı vuracağımız bir silah sistemimizin varının' bir işareti bu."

Operasyon sırasında bir asker görünüyor.
Operasyon sırasında bir asker görünüyor.
AA

'Pençe' seçim yatırımı mı?

'Pençe' operasyonu ile ilgili sosyal medyadan 'seçim yatırımı' diyenlere dikkati çeken Yarar şöyle konuştu:

"Bir buçuk yılı aşkın bir zamandır süren, planlanması daha önceye dayanan içerisinde büyük emek olan ve birçok şehit verdiğimiz ve kalıcı anlamda Hakurk bölgesini temizlemeye yönelik bir operasyondan bahsederken buna seçim yatırımı demek çok da doğru ve mantıklı bir söylem değil. PKK'ya bugüne kadar operasyon anlamında laf söyleyemeyenler muhtemelen bu lafı da söyleyeceklerdir."

Kar yağışı operasyonda etkili mi?

Operasyon bölgesindeki karın yoğunluğuna olmasına değinen Yarar, "Bizim dönemimizde tabi havalar bu kadar küresel ısınmanın etkileri yoğun değildi. Hakkari bölgesinde buzul dağı vardır. Yzüyıllardır erimez o ve yazın en sıcak zamanında da gitseniz o buzulun üzerinde yürüsünüz. En son duyduğum küresel ısınmanın etkisiyle buzulun baya eridiğini duydum. Baya soğuk bir araziden bahsediyoruz." dedi.

Operayonun gerçekleştiği alan oldukça dağlık bir yapıya sahip.
Operayonun gerçekleştiği alan oldukça dağlık bir yapıya sahip.
AA

Operasyona ilişkin detayları paylaşan Yarar şöyle konuştu:

"Yazın bile operasyona çıksanız gündüz ve gece arasındaki ısı farkı çöldeki ısı farkı kadar. Gündüz 35 dereceyi görürsünüz gece ise eksiye düşersiniz bu nereden bakarsanız bakın 45 derecelik ısı farkıdır ki. Vücudun buna adaptasyonu kolay değildir. Birde arazide sabit kaldığımızı düşünürseniz o rüzgarın size vuruşunu bir tahmin etmenizi isterim. Öyle kolay bir arazi ve alandan bahsetmiyoruz.

Yarar'ın 'ütü örneği' arazinin koşullarını özetledi

Alanın zorluğu şundan kaynaklanıyor. Arkadaşlar yüz ölçümü olarak hesaplarsa teknik bir hataya düşüyor. Sağdan 40 aşağı iniyorsun 50 kilometre gibi bir değerlendirme yapılırsa yanlış bir hesap olur.

Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar
Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar

Ben bu örneği ta Dağlıca saldırısından sonra anlatmıştım. Dağlıca bölgesini elinde bir ütü olsa ve Dağlıca'yı ütüleseniz yani düzleştirseniz ortaya çıkacak alanın büyüklüğü Yunanistan kadar. 1500 rakımlardan başlayıp üç binlere çıkıyorsun tekrar aşağı iniyorsun o yüzden arazi koşulları oldukça zor. Senin gördüğün 1 kilometrelik bir dağdır ama senin oraya ulaşman için 7-8 katını gitmen gerekir."

GZT editörleri yeni askerlik sistemini anlatıyor
VİDEO / 07:31
GZT editörleri yeni askerlik sistemini anlatıyor
GZT haber editörleri, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın açıkladığı yeni askerlik sistemine dair detaylarını aktardı. 'Yeni askerlik sistemi dağılımı nasıl olacak?' ,'Bedelli askerlik, dövizle askerlik ücretleri ne kadar?', 'Yükümlü erbaş ve erler, yedek astsubaylık, yedek subaylık için şartlar neler?' sorularını cevaplandırdık.


'Zorunlu askerlik' tartışması

Canlı yayında 'zorunlu askerlik' kapsamında olmalı mı, olmamalı mı? Sorularının sorulması üzerine Mete Yarar, "'Bu dönem nasıl bir dönemdir askerlik yapılmamalı' diyenler bir çoğu bugün PKK'nın PYD'nin Suriye'de 13-15 yaşlarındaki çocukları askere aldığında ağızlarını açmıyorlar. Savaş suçu işleyen bu örgütle ilgili ağzını açan yok. Hatta şöyle söylüyorlar 'halk mücadelesi için bunlar gereklidir' diyorlar. Şehitliği tartışmaya açanlar; 'Türkiye'de şehitlik olmalı mı, olmamalı' tartışmasını açanlar bir dönem PKK'nın sözde şehitliklerine ağzını açmıyorlar." ifadelerini kullandı.

Yarar zorunlu askerlik sistemi hakkında şöyle konuştu: "'Yemin töreni neymiş kardeşim' diyenler PYD'nin Suriye'deki askeri törenlerine bir şey diyemiyor. 'Her yere bayrak diktiniz' diyenler gitsinler Kuzey Irak'taki nasıl heykeller dikildiğini oraların nasıl bayraklarla donatıldığını görsünler.

Bedelli askerlik yemin töreninden bir kare.
Bedelli askerlik yemin töreninden bir kare.
AA

"Tartışılan bazı konuları açanlara dikkat edilmeli"

Türkiye'de tartıştığımız bazı konuların kimler tarafından açıldığına bazen dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum ben. O şahıslar aynı tutarlılıkta devam ediyorlar mı?

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN
Almanya'da yaşanan ırkçı saldırılar 'Hemen Anlatalım'da... VİDEO / 05:38

Almanya'da yaşanan ırkçı saldırılar 'Hemen Anlatalım'da...

Ahmet Zarifoğlu Jurnal.ist Salı 16:49, 25.02.2020
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz