Hep aynı hikâye: Facebook'a da Hikâyeler özelliği geldi

Facebook Hikayeler
Facebook Hikayeler

Snapchat Hikâyeler'i, Instagram ve WhatsApp'a getiren Mark Zuckerberg, son olarak bu sistemi Facebook'un mobil uygulamasına da entegre etti. Sosyal medyada tepki gören Facebook'un geri adım atmaya niyeti yok.

Hikâyeler özelliğini kopyalayarak Snapchat'i zora sokan Facebook, uygulamaya bir darbe daha vurmaya hazırlanıyor. Kısa süre önce WhatsApp'a dahil edilen "durum" sistemi, bu kez de Facebook mobil uygulamasına geliyor. Birkaç aydır İrlanda'daki kullanıcılar üzerinden test edilen özellik, şu anda farklı bölgelerdeki kişilere de açılmış durumda.

Facebook Hikayeler özelliği, kullanıcıların Snapchat ve WhatsApp'taki gibi 24 saat içinde kaybolan gönderiler oluşturmasını sağlıyor. Üstelik paylaşım sırasında genel ya da özel seçimiyle birlikte Hikayeler yalnızca belirli kişilere gönderilebiliyor.
Facebook Hikayeler özelliği, kullanıcıların Snapchat ve WhatsApp'taki gibi 24 saat içinde kaybolan gönderiler oluşturmasını sağlıyor. Üstelik paylaşım sırasında genel ya da özel seçimiyle birlikte Hikayeler yalnızca belirli kişilere gönderilebiliyor.Facebook Hikâyeler; Snapchat, Instagram ve WhatsApp'takiyle tamamen aynı şekilde çalışıyor. Yani çekilen fotoğraf ya da videolar etiketler, emojiler ve yazılarla süslenip kısa süre içinde paylaşıma hazır hale geliyor.Facebook Hikayeler'de fotoğraf ve video paylaşımı yapılabiliyor.
Facebook Hikayeler'de fotoğraf ve video paylaşımı yapılabiliyor.


Facebook'un asıl amacı Snapchat'i tamamen köşeye sıkıştırmak. Hatta şu anda istediğini de almış gibi görünüyor. Zira artık binlerce kişi Snapchat'te Hikâye paylaşmak yerine Instagram ya da WhatsApp'ta aynı işlemi yapmayı tercih ediyor. Facebook mobiluygulamasına bu sistemin gelmesi ve dünya geneline yayılmasıyla birlikte Snapchat'in işi daha da zorlaşacak.

Facebook Hikayeler, uygulamanın en tepesinde yer alıyor.
Facebook Hikayeler, uygulamanın en tepesinde yer alıyor.


Üstelik Mark Zuckerberg'in Snapchat'i 'bitirme projesi' üç yıl önceye dayanıyor. 2014 yılında uygulamayı satın almak için sayısız girişimde bulunan milyarder, istediği olmayınca farklı bir yola saptı ve görünen o ki Snapchat'i piyasadan tamamen silme kararı aldı.