POLİTİKADAN DOSYA HABERE, YEREL HABERDEN ÖZEL ÇALIŞMALARA KADAR HABERİN SOSYAL MEDYASINDASINIZ. BAZEN 'CİDDİ MESELE' BAZEN BİR DAKİKALIK VİDEOLARLA GÜNDEME DAİR ÖNEMLİ DETAYLARLA BURADAYIZ.

20.356 Takipçi
JURNAL.İST HAKKINDA

Her şey 11 Eylül ile başladı: Milyonlarca insan katledildi, devlet düzeni kalmadı

11 eylül ve ortadoğu savaşları
11 eylül ve ortadoğu savaşları

11 Eylül'deki dünyanın en büyük terör saldırısının ardından, Ortadoğu ve Müslüman ülkelerde kan ve gözyaşı hiç dinmedi. Milyonlarca insan hayatını kaybetti, Müslüman ülkelerde devlet düzeni kalmadı.

İçindekiler

Dünyanın en büyük terör saldırısı olarak hafızalara kazınan 11 Eylül saldırılarının üzerinden 16 yıl geçti. New York'ta bulunan ikiz kulelere uçakla düzenlenen terör saldırısı sonucu yaklaşık 3 bin kişi hayatını kaybetti. Bu saldırı ABD tarihinde de bir ilkti. Dönemin ABD Başkanı George Bush, saldırıların sorumlusu olarak El Kaide lideri Usame bin Ladin'i gösterdi. Dünya böyle büyük bir saldırıyla ilk kez karşı karşıya gelmişti. Amerikalılar korku ve panik içinde kalırken, süper güç ABD ilk kez bu denli bir asimetrik saldırıya uğradı. Halbuki 1983 yılında ABD Başkanı Ronald Reagan, Beyaz Saray'da o dönemde Ruslara karşı savaşan Afgan militanları Beyaz Saray'da ağırlamıştı.Tüm dünya olacaklardan habersizdi. Saldırıların üstünden günler geçti ve ABD Başkanı Bush'un kararı ile ABD ilk önce Afganistan'a, iki yıl sonra da Irak'a girdi.

ABD'nin şu anda dünyada bombaladığı 7 ülke
İlginizi çekebilirABD'nin şu anda dünyada bombaladığı 7 ülke


Daha sonra olanlar ise kan gölüne dönen Ortadoğu ve kaos...

Afganistan
Afganistan
Irak
Irak
Suriye
Suriye
Yemen
Yemen