Hileler gün geçtikçe değişiyor: 50 TL'ye aracın tüm arıza ışıkları söndürülüyor

Arşiv
Arşiv

İkinci el araç pazarında hileler her geçen gün değişiyor. Dolandırıcılar şimdi de 100 TL'lik yağ katkısıyla, egzoz dumanını gizleyip Çin malı cihazlarla arıza ışığını söndürüyor. Olası hasar ise binlerce lirayı bulabiliyor.

İkinci el otomobil pazarında ekspertiz uygulaması olası tüketici şikayetlerinin büyük ölçüde önünü kesti. Ancak buna rağmen yapılan dolandırıcılık yöntemleri de sürekli gelişiyor. Tüketiciler daha çok boya ve karoser hatalarına yoğunlaşırken, gözle görülmeyen teknik kısımlardaki hileler büyük mağduriyetlere ve yüksek maliyet gerektiren onarımlara neden olabiliyor.

50 TL'lik cihazla arıza ışıkları söndürülüyor

Detaylı temizlikle iyi görünüme kavuşan bir aracın, sadece dış görünümüyle değerlendirilip satın alınmaması gerektiğini söyleyen Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre, şu uyarılarda bulundu:

"Bir araç almayı düşünüyorsanız, temizlenmiş bir motorun sadece kozmetik görünümüne aldanmayın. Yağ yakan, ömrünü tamamlamış bir motor, egzozdan yoğun bir duman gelmesine sebep olur. Dolandırıcılar 100 TL'lik yağ katkısıyla dumanı gizliyor. Yağ ve soğutma suyu eksilmişse, ekleme yapılarak geçici çözüm üretiliyor. Artık bütün modern otomobillerde, herhangi bir mekanik sorunda motor ışığı yanıyor. Fakat bunun da hilesi var, 50 TL'lik Çin malı OBD cihazlarıyla arıza ışıklarını birkaç dakika içinde söndürebiliyorlar."

"Performans ve conta kaçak testinde ısrarcı olun"

Özellikle 5 yaş ve üzeri otomobillerde kaporta aksamından ziyade mekanik aksamların kontrol edilmesini tavsiye eden Emre, TSE ve HYB (Hizmet Yeterlilik Belgesi) belgeli oto ekspertiz noktalarında yapılacak detaylı mekanik kontrollerle büyük masrafların önüne geçilebileceğini söyledi. Emre, "Boyalı ya da değişen parçası olan bir otomobilde hiç problem yaşamazken, kazası olmayan fakat iyi bakılmamış bir otomobil ummadığınız anda, şehirlerarası bir seyahatte yolda bırakabilir. Bu durum can ve mal güvenliğini tehlikeye attığı gibi, 20 ila 100 bin TL arasında çıkacak masraflar maddi, manevi hayatınızı kabusa çevirecektir. Almayı düşündüğünüz araca mutlaka, kurumsal bir oto ekspertiz noktasında dyno ile performans testi yaptırın, ayrıca conta kaçak testinde ısrarcı olun" dedi.

İkinci elde hayeller Mercedes, gerçekler Renault

  • İkinci el fiyatlandırma şirketi Cardata'ya göre, ikinci elde tüketiciler en çok Renault Megane'a talep gösteriyor. Arabam.com'un araştırmasına göre ise, tüketicilerin yüzde 64.4'ü imkanı olsa aracını üst segmentle değiştirmek istiyor. Hayallerdeki otomobil ise Mercedes.

Yıpranmış direksiyon ve koltuk mesaj verir

Tüketici ayrıca şunlara dikkat etmeli: Almayı planladığınız otomobili mutlaka sizin seçeceğiniz bir ekspert firmasına incelettirin. Firmanın TSE ve HYB (Hizmet Yeterlilik Belgesi) gibi teknik bilgilerini sorgulayın. Verilen ekspertiz belgesini olası sorunlara karşı saklayın. Boya karoser dışında, motor ve diğer teknik aksamların ayrıntılı bir şekilde incelenmesini talep edin. Aracın direksiyon simidi, vites topuzu, koltuk döşemeleri fazla yıpranmışsa yaptığı kilometreye karşı daha temkinli yaklaşın.