İçişleri Bakanlığı'ndan '400 TL harçlık verilecek' iddialarına yalanlama

Arşiv
Arşiv

İçişleri Bakanlığı, emekli ve bin TL yardım alan vatandaşların dışında kalanlara sigortalı olup olmadığına bakmaksızın 400 TL, her çocuk için ise 100 TL yardım yapılacağı iddialarını yalanladı.

İçişleri Bakanlığı, emekli ve bin TL yardım alan vatandaşların dışında kalan vatandaşlara, sigortalı olup olmadığına bakmaksızın 400 TL, her çocuk içinse 100 TL yardım yapılacağı iddialarıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, söz konusu paylaşımların kötü niyetli olduğu ve gerekli suç duyurularının yapıldığı belirtildi.

Sosyal medyada yayılan iddianın yalan olduğu belirtilirken, şu açıklama yapıldı:

"Son günlerde bazı sosyal medya hesapları ve sosyal iletişim platformları üzerinden kasıtlı ve asılsız şekilde valilik ve kaymakamlıklarımızda bulunan Açık Kapı Birimleri üzerinden sosyal yardım dağıtıldığına dair paylaşımlar yapılmaktadır.

Bakanlığımızca 2017 yılında kurgulanan ve etaplar halinde yaygınlaştırılarak bugün itibariyle 81 il Valiliğinde ve 161 ilçe Kaymakamlığında faaliyete geçirilen Açık Kapı birimlerinin temel görevi; Valilikler ve Kaymakamlıklar aracılığıyla sunulan kamusal hizmetlerle ilgili gerekli danışma ve yönlendirmeyi gerçekleştirmektedir. Valilik ve Kaymakamlıklırdaki bürolara doğrudan ya da dijital ortamda (web sitesi veya e-devlet üzerinden) başvuru yapılabilen Açık Kapı birimlerinin yardım dağıtmak, sosyal destek ödemesi gerçekleştirmek gibi bir görevi kesinlikle bulunmamaktadır.

"Alınan tedbirlere zarar veriyor"

Devletimizin, koronavirüs salgını ile yoğun şekilde mücadele eden kurumlarının iş yükünü yönetilemez noktaya getirmeyi amaçladığı belli olan bu tür kötü niyetli paylaşımlarla dezenformasyona neden olanlar, koronavirüs salgını kapsamında alınarak başarıyla uygulanan tedbirler çerçevesinde oluşan sosyal izolasyona zarar vermektedir.

"Suç duyurusunda bulunuldu"

Sosyal medyada ve iletişim gruplarında bu şekilde asılsız paylaşımlarda bulunanlar hakkında siber suçlarla mücadele birimlerimiz gerekli takibi yapmakta olup, yapılacak tespitler üzerine gerekli suç duyurularında bulunulmuştur."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >