İlk kez keşfedildi: Antik kent Pompeii'de 2 bin yıllık tören arabası bulundu

Bulunan tören arabasından görüntü
Bulunan tören arabasından görüntü

İtalya'daki Pompeii antik kentinde gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda arkeologlar ilk kez dört tekerlekli tören arabası buldu. Demirden yapılan arabanın üzerinde bronz ve kalay alaşımından elde edilmiş süslemeler dikkati çekti.

İtalya’nın Pompei bölgesinde sönmüş lavların içinden iki bin yıllık dört tekerlekli tören arabası bulundu. Arkeologlar ve İtalya Kültür Bakanlığı, neredeyse bozulmamış Roma dönemine ait tören arabasını ‘benzeri olmayan olağanüstü bir keşif’ olarak nitelendirdi.

"Türünün ilk örneği"

Roma dönemine ait iki bin yıllık dört tekerlekli tören arabası, Civita Giuliana'daki eski bir villanın ahırlarının yakınında bulundu. İtalya Kültür Bakanlığı tören arabasının, M.S. 79 yılında volkanik bir patlamaya gömülen antik Pompei kenti yakınlarındaki bölgede keşfedildiğini ve türünün ilk örneği olduğunu belirtti. Bakanlık keşfi, "İtalya'da emsali olmayan eşsiz bir keşif" olarak nitelendirdi.

Bulunan tören arabasından görüntü
Bulunan tören arabasından görüntü

Demir, bronz ve kalaydan yapılmış neredeyse mükemmel şekilde korunmuş dört tekerlekli araba, antik Pompei duvarlarının yaklaşık 700 metre kuzeyindeki Civita Giuliana'daki eski bir villanın ahırlarının yakınında bulundu. Pompei arkeolojik sit alanının eski müdürü Massimo Osanna, bölgede daha önce taşıma araçları bulduklarını ancak törenlerde kullanılan bir aracı ilk kez keşfettiklerini ifade etti.

UNESCO Dünya Mirası listesinde

  • Kültür Bakanı Dario Franceschini, Pempei’deki kazıların devam edeceğini ifade ederek “Pompei keşifleriyle bizi şaşırtmaya devam ediyor ve bunu yıllarca sürdürecek” dedi. Pompei, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >