İmam Abdullah Türbesi yeni yerine gözyaşları eşliğinde taşındı

İmam Abdullah Türbesi
İmam Abdullah Türbesi

Batman'ın tarihi ilçesi Hasankeyf'te İmam Abdullah Zaviyesi'nde bulunan türbenin taşınması işlemi tamamlandı. Bu sabah saat 06.00'da başlayan taşıma işlemi 1 saat 40 sürdü. Vatandaşlar zaviye taşınırken gözyaşlarını tutamadı. Bazı vatandaşlar taşıma işlemi sürerken Zaviye'nin arkasından el salladı

Bulut Kutlu'nun haberine göre Ilısu Baraj Gölü suları altında kalacak Hasankeyf'te bulunan tarihi eserlerden Zeynel Bey Türbesi ve Artuklu Hamamı'nın ardından 3'üncü eser olan İmam Abdullah Türbesi de bu sabah saat 06.00'da taşınmaya başlandı. 256 tekerlekli ve 37 hidrolik krikolu SPMT aracına bindirilen İmam Abdullah Türbesi 2 bin 400 metre uzaklıkta bulunan Yeni Hasankeyf'teki Arkeopark Alanı'na 1 saat 40 dakikada başarılı bir şekilde taşındı.

Çarşamba günü İmam Abdullah Zaviyesi'nde bulunan minarenin de taşınmasından sonra türbe ve minarenin yeni yerine konumlandırılarak SPMT aracından indirileceği öğrenildi.

Arkeopark'ta yeni yerine yerleştirildi

Batman'ın, yapımı süren Ilısu baraj göleti altında kalacak olan tarihi Hasankeyf ilçesinde sular altında kalmamaları için taşınan 3 tarihi eseri yeni yerleşim birimindeki Arkeopark'ta, daha önceki konumlarına göre daha yakın mesafede yeni yerlerine yerleştirildi.

Hasankeyf ilçesinde Dicle Nehri'nin karşı yakasında bulunan tarihi eserlerden önce Zeynel Bey Türbesi, ardından Artuklu Hamamı ve bugün de İmam Abdullah Zaviyesi, mevcut yerlerinin sular altında kalacak olması nedeniyle yeni yerleşim birimine taşındı. Daha önce aralarındaki mesafe 300-600 metre olan 3 tarihi eser, yeni Arkeopark'ta birbirlerine 100'er metre mesafeye yerleştirildi. Zaviye taşınırken vatandaşlar gözyaşlarına hakim olamadı. Zaviye'nin arkasından el sallayanlar dikkat çekti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >