İngiliz basını teröristin tişörtüne dikkati çekti: Londra'daki teröristle benzer

Terörist Ahlam Albashir
Terörist Ahlam Albashir

İstiklal Caddesi'ne bombalı saldırı düzenledikten sonra sabaha karşı Küçükçekmece'deki evinde yaka paça gözaltına alınan Suriyeli terörist Ahlam Albashir ile ilgili bir detaya İngiliz gazeteleri dikkati içekti. Kadın teröristin üzerindeki kıyafetin bir benzerini 2005'te Londra'yı kana bulamaya çalışan bir teröristin giydiğine dikkat çeken gazete fotoğrafları yayınladı.

Taksim'deki İstiklal Caddesi'nin kana bulayan Suriye uyruklu terörist Ahlam Albashir, sabaha karşı evine düzenlenen baskınla yakalandı. Albashir'in gözaltına alınırken üzerinde bulunan kapüşonlu, mor ve üzerinde 'New York' yazan kıyafeti ise İngiliz basınında bugünün en çok konuşulan başlığı oldu.

İngiliz medyası da 'New York' yazılı kıyafete dikkati çekti

İngiltere'nin çok okunan gazetelerinden Daily Mirror, Albashir'in gözaltına alınırken üzerinde olan kapüşonlu, mor ve üzerinde "New York" yazan kıyafetine vurgu yaptı. Gazete, Albashir'in üzerindeki kıyafetin bir benzerinin 2005'te Londra'yı kana bulamaya çalışan bir terörist tarafından da giyildiğini hatırlattı.

2005'te Londra Metrosu'nu patlatmaya çalışan Ramzi Muhammed de 'New York' tişörtü giymişti
2005'te Londra Metrosu'nu patlatmaya çalışan Ramzi Muhammed de 'New York' tişörtü giymişti

Haberde, "Kadın terörist üzerinde New York yazan mor bir kapüşonlu kazak giyiyordu. Bu kıyafet 21 Temmuz 2005'te Londra metrosunda bombalı saldırı düzenleme girişiminde bulunan Remzi Muhammed'in giydiği ve üzerinde 'New York' yazan siyah sweatshirt'e benziyor" ifadesi kullanıldı.

52 kişi hayatını kaybetmişti

  • 2005 yılında İngiltere'nin başkenti Londra'daki metro istasyonlarına ve sivillere yönelik bombalı saldırı girişimi başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Bu saldırıdan haftalar önce 7 Temmuz 2005'te Londra'da benzer bir saldırı gerçekleşmiş ve El-Kaide'nin üstlendiği bu saldırılarda 52 kişi yaşamını yitirmiş, 784 kişi ise yaralanmıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >