İngiltere aşı onay listesini güncelledi: Artık Sinovac vurulanlar da seyahat edebilecek

Arşiv
Arşiv

İngiltere, onayladığı koronavirüs aşı listesine Sinovac, Sinopharm ve Covaxin'i de ekleyecek. Böylece Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya ve Hindistan gibi ülkelerde bu aşıları olanlar, İngiltere'ye seyahat edebilecek.

İngiltere'nin Sinovac, Sinopharm ve Covaxin'i onaylı aşılar listesine ekleyeceği açıklandı.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, yeni listenin 22 Kasım saat 04.00'ten itibaren geçerli olacağı belirtildi.

Böylece Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya ve Hindistan gibi ülkelerde Sinovac, Sinopharm ve Covaxin aşılarını olanlar, İngiltere'ye seyahat edebilecek.

İngiltere'de hızlı antijen testlerine tabi tutuluyorlardı

Daha önce Pfizer-BioNTech, Oxford-AstraZeneca, Moderna ve Janssen'ın aşılarını onaylayan İngiltere'nin seyahat kurallarına göre, onaylı aşılardan biriyle tam aşılanan ve aşı sertifikası bulunanlar, yolculuk öncesi COVID-19 testi yaptırmak veya vardıktan sonra karantinaya girmek zorunda kalmıyor. Bu kişiler, sadece İngiltere'ye vardıktan iki gün sonra hızlı antijen testi yaptırıyor.

Sağlık Bakanı Sajid Javid, bu adımın seyahat sektörü ve şirketler için faydalarına işaret ederken, aileleri ve arkadaşları da yeniden bir araya getireceğini belirtti.

37 ülkenin aşı sertifikasını tanımışlardı

İngiltere, ekim ayında Türkiye dahil 37 ülkenin aşı sertifikalarını tanımış ancak onaylı aşı listesinde Sinovac bulunmadığı için sadece Pfizer-BioNTech aşısı olanlara seyahatlerde kolaylık sağlanmıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >