İngiltere AstraZeneca'nın çocuklar üzerindeki denemelerini durdurdu

Arşiv
Arşiv

Kanda pıhtılaşmaya neden olduğu gerekçesiyle birçok Avrupa ülkesinde kullanımı askıya alınan veya yaşa göre sınırlandırılan AstraZeneca aşısının çocuklar üzerindeki denemesi İngiltere'de durduruldu. Oxford Üniversitesi yaptığı açıklamada güvenlik endişesi olmadığını ama nadir vakalara ilişkin ek bilgi beklendiğini kaydetti.

Oxford Üniversitesi, ilaç şirketi AstraZeneca ile geliştirdikleri yeni tip koronavirüs (COVID-19) aşısının, çocuklarda denenmesini durdurdu.

"Güvenlik endişesi yok"

Oxford Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, "Pediatrik klinik testlerde güvenlik endişesi olmasa da yeni denemeler öncesinde, İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumundan (MHRA), yetişkinlerde bildirilen nadir tromboz/trombositopeni (kan pıhtılaşması) vakalarına ilişkin incelemesi hakkında ek bilgi bekliyoruz" ifadesine yer verildi.

Ne olmuştu?


Üniversite, şubattaki açıklamasında, 6-17 yaş arası 300 gönüllünün katılacağı denemeler yapacaklarını bildirmişti.

MHRA, İngiltere'de Oxford-AstraZeneca aşısı olan 18,1 milyon kişiden 30'unda kan pıhtısı geliştiğini ve bunlardan 7'sinin 24 Mart itibarıyla öldüğünü duyurmuş, ancak şu anda kan pıhtısı oluşması ile aşı arasında bir bağlantı olduğunu gösteren hiçbir kanıt bulunmadığını açıklamıştı.

Bazı Avrupa ülkeleri, kan pıhtılaşması yaptığı gerekçesiyle söz konusu aşının kullanımını askıya almış veya yaşa göre sınırlandırmıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >