20.356 Takipçi

Politikadan dosya habere, yerel haberden özel çalışmalara kadar haberin sosyal medyasındasınız. Bazen 'ciddi mesele' bazen bir dakikalık videolarla gündeme dair önemli detaylarla buradayız.

İngiltere Başbakanı Johnson: Salgın daha da kötüleşecek

​İngiltere Başbakanı Boris Johnson
​İngiltere Başbakanı Boris Johnson

İngiltere'de uzun süre önlem almamakta direten Başbakan Johnson hanelere koronavirüs mektubu gönderiyor. Johnson mektubunda salgının daha da kötüleşeceğini belirtiyor. İngiltere Başbakanı sonrasında ise ülkedeki durumun düzeleceğini ifade etti. Boris Johnson 'sürü bağışıklığı'nı savunurken kendisi de koronavirüse yakalandı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, evlere göndereceği mektupla, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında "işlerin iyiye gitmeden önce daha da kötüleşeceğini" belirtti.

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Covid-19 testi pozitif çıkan Johnson'ın mektubu 4 hafta içinde 30 milyon haneye ulaşacak.

Mektubunda halka evde kalarak, Ulusal Sağlık Hizmetlerini (NHS) korumaları ve hayat kurtarmaları için çağrıda bulunacak Johnson, ayrıca hükümetin salgınla mücadele etmek ve işletmeler ile çalışanları desteklemek amacıyla uygulamaya koyduğu önlemleri anlatacak.

"Daha da kötüleşecek"

En başından itibaren doğru zamanda doğru önlemleri almaya çalıştıklarını, gerekirse bunları daha da sıkılaştıracaklarını belirten İngiliz Başbakan mektubunda, "Sizinle açık konuşmam benim için önemli. İşler, iyiye gitmeden önce daha da kötüleşecek." ifadesini kullanacak.

Bu arada İngiltere Ulusal Tıp Direktörü Prof. Stephen Powis, ülkede ölümlerin 20 binin altında kalmasının "iyi bir sonuç" olacağını ifade ederek, halktan üzerine düşeni yapmasını ve hükümetin uyarılarını dikkate almasını istedi.

Koronavirüse şimdiye kadar 1019 kurban veren İngiltere'de kısmi karantina kararı ve diğer önlemlerin etkisinin görülmeden önce vakalar ve ölümlerin gelecek 2-3 üç hafta boyunca artmaya devam etmesi bekleniyor.

Ülkede koronavirüs vaka sayısı 17 bine yükselirken, ölü sayısı da bini aştı.

Ne olmuştu?

İlk başlarda "toplumsal bağışıklık kazanılması amacıyla virüsün kontrollü şekilde yayılması" stratejisi izleyen İngiliz hükümeti, ölü sayısının 277 bini bulabileceğine yönelik raporlar ve eleştirilerin ardından geri adım atmıştı.

Pazartesi günü alınan kararlarla halkın evden çıkmasına sınırlama getirilirken, marketler ve eczaneler hariç tüm ticari işletmeler de kapatılmıştı.

25 Mart'ta İngiltere'de tahtın varisi Galler Prensi Charles, 27 Mart'ta da Başbakan Boris Johnson ile Sağlık Bakanı Matt Hancock'un Covid-19 testlerinin pozitif çıktığı, 3 isimde de hastalığın hafif belirtiler gösterdiği açıklanmıştı.

Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını İngiltere'de kraliyet ailesinden sonra hükümete de sıçradı. Başbakan Johnson'ın koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurmasının ardından Başdanışmanı Dominic Cummings'in başbakanlık binasından çıkarken koşarak uzaklaştığı görüldü.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un koronavirüs testi pozitif çıktı, Johnson'un belirtilerinin hafif düzeyde olduğu, hükümeti yönetmeye devam edeceği belirtildi... Mart ayının başında yaptığı açıklamaları tepkiye neden olmuştu. Johson'ın korona virüsüne yönelik, 'Bu, bir kuşağın karşı karşıya geldiği en büyük problemlerin başında geliyor. Toplumumuzun bir bölümünün artık korona virüsüne karşı bağışıklık kazanması gerekiyor' açıklamaları halkın tepkisine neden olmuştu.
İlginizi çekebilirİngiltere'nin koronavirüs ile imtihanı: 'Sürü bağışıklığı' hata mıydı?
İlginizi çekebilir'Koronavirüs' bulaşırsa İngiltere'yi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne dava edebilirsiniz

İLGİLİ HABERLER