İngiltere, COVID-19 kaynaklı ölümleri açıklamayı 'geçici' olarak durdurdu

Arşiv
Arşiv

İngiltere Sağlık Bakanlığı, ülkede koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısını açıklamayı 'geçici' olarak durduğunu açıkladı. İngiltere, COVID-19 vaka ve ölüm sayılarında üçüncü sırada bulunuyor.

İngiltere Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, COVID-19 nedeniyle günlük ölüm sayılarına ilişkin verilerin yayımlanmasının geçici olarak durdurulduğu bildirildi.

Açıklamada, günlük ölü sayılarının COVID-19 testi pozitif çıkan tüm hastalar üzerinden hesap edildiği, test tarihi ile ölüm tarihi arasında geçen sürenin hesaba katılmadığı, bu nedenle günlük ölü sayılarının çarpıtılabileceğine yönelik iddiaların olduğu kaydedildi.

Sağlık Bakanı Matt Hancock, İngiltere'de COVID-19 kaynaklı ölümlere ait verilerin nasıl kaydedildiğine dair acil bir inceleme çağrısında bulunmuştu.

İngiltere'de son durum nedir?

  • İngiliz Hükümeti'nin COVID-19 verilerini paylaştığı internet sitesindeki verilere göre, ülkede son 24 saatte COVID-19 nedeniyle 114 kişi hayatını kaybetti, böylece toplam ölü sayısı 45 bin 233'e ulaştı.
  • Vaka sayısı son 24 saatte 687 artarak 293 bin 239 oldu.
  • İngiltere, COVID-19 kaynaklı ölümlerde Avrupa'da birinci, dünya genelinde ABD ve Brezilya'dan sonra üçüncü sırada bulunuyor.
  • Ülke, önce sürü bağışıklığını denemişti ancak yöntem ülkede vakaların hızla artışına sebep olmuştu. Hükümet aldığı kararla hastanelerin kapasitelerinin açılmasnı engellemek için karantina ve sosyal izolasyon kararlarını yürürlüğe sokmuştu.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >