İngiltere Sağlık Bakanı televizyonda ağlayınca tepki çekti

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock
İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock

BioNTech/Pfizer aşısına ilk onayı veren ve aşılama programına başlayan İngiltere'de Sağlık Bakanı Hancock yeniden tartışma konusu oldu. Hancock'un ilk aşıyı olan vatandaşı izlerken canlı yayında ağlaması büyük tepki çekti, timsah gözyaşları dökmekle suçlandı. Hancock daha önce ülkesinin koronavirüse yaklaşamı nedeniyle de eleştirilerin odağında olmuştu.

Dünyada ilk kez İngiltere'de yaygın kullanımına onay verilen BioNTech ve Pfizer'ın geliştirdiği koronavirüs aşısı 90 yaşındaki Margaret Keenan isimli bir kadına ve ardından 81 yaşındaki William Shakespeare isimli erkeğe yapıldı.

Sağlık Bakanı Hancock: Büyük mutluluk duyuyorum

Konuyla ilgili olarak İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, Sky News'e yaptığı açıklamada, dünyada ilk kez yaygın COVID-19 aşılamasının ülkesinde yapıldığını görmekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Hancock, COVID-19 aşısının saklama koşullarındaki zorluk nedeniyle ilk etapta bakımevinde kalıp hastaneye gelebilme imkanı olanların aşılanmaya başlandığını, gelecek hafta da lojistik sorunun giderilmesiyle aşıların bakımevlerinde yapılacağının altını çizdi.

"Bilimin virüse karşı zafer günü"

Salgınla mücadelede hala yapılacak çok şey bulunduğuna işaret eden Hancock, "Bilimin ve insan zekasının korkunç bir virüse karşı zafer günü. Bu zafer günü, salgınla mücadelemizdeki dönüm noktasıdır. İngiltere tarihinde şimdiye kadarki en geniş çaplı aşılama programını başlatan sağlık servisimizle gurur duyuyorum." dedi.

Bakan Hancock canlı yayında ağladı

Sağlık Bakanı Matt Hancock, aşılamaların ardından ITV'de katıldığı canlı yayında gözyaşlarına hakim olamadı. 90 yaşında aşılanan Keenan'ı izlerken duygusal anlar yaşadığını belirten Hancock, aşı uygulamasıyla birlikte "Hayatın değişmeye başlayacağını" söyledi.

William Shakespeare, İngiltere'de aşı olan ilk erkek oldu
William Shakespeare, İngiltere'de aşı olan ilk erkek oldu

"Birçok insan için zor bir yıl oldu"

Canlı yayında gözyaşlarını silen Hancock, "Birçok insan için çok zor bir yıl oldu. William Shakespeare, bunu hayatlarımıza devam edebileceğimiz konusunda basitçe açıklıyor" dedi.

"Oscar Bakan Hancock'a"

Bakan Hancock'un mimikleri bir süre "Ağlıyor mu yoksa gülüyor mu" sorusunu sordurttu
Bakan Hancock'un mimikleri bir süre "Ağlıyor mu yoksa gülüyor mu" sorusunu sordurttu

Sosyal medya kullanıcıları ise, ağlamakla gülmek arasında tepkiler veren Sağlık Bakanı'nın "gözyaşlarını" inandırıcı bulmadı ve "Oscar Ödülü Sağlık Bakanı Matt Hancock'a gidiyor" yorumları yaptı.

Göz yaşlarını sil Hancock, İngiltere’nin aşıyla neredeyse hiçbir alakası yok

Bakan'ın tepkisini inandırıcı bulmayan pek çok kişi Hancock’u ağlama numarası yapmakla ve timsah gözyaşları dökmekle suçladı. İngiltere merkezli The Guardian’daki bir gazeteci ise yayında "İngiliz olmakla gurur diyorum" diyen Hancock’a, "Göz yaşlarını sil Hancock, İngiltere’nin aşıyla neredeyse hiçbir alakası yok" diyerek tepki gösterdi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >