POLİTİKADAN DOSYA HABERE, YEREL HABERDEN ÖZEL ÇALIŞMALARA KADAR HABERİN SOSYAL MEDYASINDASINIZ. BAZEN 'CİDDİ MESELE' BAZEN BİR DAKİKALIK VİDEOLARLA GÜNDEME DAİR ÖNEMLİ DETAYLARLA BURADAYIZ.

20.356 Takipçi
JURNAL.İST HAKKINDA

Irak 'ABD askerlerinin ülkeden çıkarılması'nda kararlı

Arşiv
Arşiv

Irak yönetimi, meclisin "ABD güçlerinin ülkeden çıkarılması" için aldığı karardan geri adım atmayacağını açıkladı. Irak ile ABD, askerlerinin DEAŞ'la mücadele sebebiyle ülkede kalması için yeni anlaşma imzaladığı iddialarına da son nokta koyuldu.

İçindekiler

Irak Başbakanlık Basın Sözcüsü Vilyam Verde, yaptığı basın açıklamasında, "Hükümet, meclisin ABD ve diğer yabancı güçlerin ülkeden çıkarılması için aldığı karardan geri adım atmayacak" dedi.

Verde, Irak hükümetinin, ABD ile, askerlerinin DAEŞ'le mücadele amacıyla ülkede kalması için yeni anlaşma imzaladığı iddialarıyla ilgili, "Hükümet, böyle bir anlaşma imzalamadı." ifadelerini kullandı.

"Meclis, hükümet için tavsiye kararı aldı" diyen Verde, söz konusu kararın, tüm yabancı güçlerin ülkeden çıkarılmasını kapsadığını vurguladı.

Ne olmuştu?

Irak Meclisi'nde 5 Ocak'ta yapılan olağanüstü oturumda, oy çokluğuyla ABD ve diğer yabancı güçlerin ülkeden çıkarılmasına karar verilmişti.

Irak'tan 'ABD askerlerinin çıkarılması' açıklaması
İlginizi çekebilirIrak'tan 'ABD askerlerinin çıkarılması' açıklaması
Irak Meclisi'nden 'ABD askeri gitsin' kararı
İlginizi çekebilirIrak Meclisi'nden 'ABD askeri gitsin' kararı
Kasım Süleymani öldürüldü: Gözler ABD'nin Irak'taki askeri gücüne çevrildi
İlginizi çekebilirKasım Süleymani öldürüldü: Gözler ABD'nin Irak'taki askeri gücüne çevrildi