İsrail'de yeni bir antik insan türü bulundu

120 bin yıl önce yaşamış bir bireye ait kısmi bir kafatası ve çene bulundu
120 bin yıl önce yaşamış bir bireye ait kısmi bir kafatası ve çene bulundu

İsrail'de bilim insanları yeni bir antik insan türü keşfetti. Ramla kenti yakınlarında yürütülen çalışmalarda 100 bin yıldan daha uzun bir süre önce yaşamış ve daha önce keşfedilmemiş bir insan türü bulunduğu duyuruldu.

Araştırma ekibi, bulunan kalıntının Avrupa'da Neandertallere ve Asya'daki diğer insanlara kıyasla daha eski bir türden geldiğini düşünüyor. Bilim insanları keşfe "Nesher Ramla Homo Type" adını verdiklerini belirtirken, bunların çok eski bir insan grubunun son üyelerinden olduğu ihtimali üzerinde duruluyor.

Bu insanların Neandertallerin ataları olabileceğini öne sürdü
Bu insanların Neandertallerin ataları olabileceğini öne sürdü

"400 bin yıl önce Yakın Doğu'da bulundular"

Tel Aviv Üniversitesi'nden Dr. Hila May, yapılan çalışmanın insanlığın gelişimine ışık tuttuğunu belirtti. May, yeni bulunan türün yerel bir grup olduğunu ifade ederken, Nesher Ramla Homo grubunun ilk üyelerinin yaklaşık 400 bin yıl önce Yakın Doğu’da bulunduğunu vurguladı.

Dr. May ayrıca, bu insanların Neandertallerin ataları olabileceğini öne sürdü.

Buluntular, 140 bin ila 120 bin yıl önce yaşamış bir bireye ait kısmi bir kafatası ve çeneden oluşuyor. Ayrıntılar Science dergisinde yayınlandı.

Neandertallerin ataları olduğu düşünülüyor

Bugün Arap ve Yahudi nüfusunun yaşadığı İsrail’in orta bölümünde bulunan Ramla, Filistin bölgesindeki konumu nedeniyle önemli bir sosyal ve ticari merkez olmuş ve asırlar boyu pek çok kez el değiştirmişti.

Nesher Ramla Homo grubunun ilk üyeleri
Nesher Ramla Homo grubunun ilk üyeleri

Bu insanların Neandertallerin ataları olduğunu düşünen May, "Avrupalı Neandertal aslında burada Levant’ta ortaya çıktı ve diğer insan gruplarıyla çiftleşerek Avrupa’ya göç etti" ifadelerini kullandı.

Nesher Ramla kalıntıları, tarih öncesi insanların uğrak yeri bir bölgede, eskiden bir düden olarak kullanılan yerde bulunduğunu söyleyen araştırmacılar, bölgedeki taş alet ve av hayvanı kemiklerinin bölgenin avlanılan bir yer olduğunu gösterdiğine dikkat çekti.

Kudüs İbrani Üniversitesi’nden Dr. Yossi Zaidner’in analizine göre, bu aletler, zamanın modern insanlarının aletlerini yaptığı şekilde üretildi.

Zaidner, "Arkaik insanların normalde Homo sapiens ile ilişkilendirilen aletleri kullanması şaşırtıcıydı. Bu, iki grup arasında etkileşim olduğunu gösteriyor" dedi.