İsveç'te Kuran-ı Kerim yakıldı: Dışişleri Bakanlığı'ndan sert tepki

Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri Rasmus Palu
Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri Rasmus Palu

NATO üyeliği Türkiye'nin onayına bağlı olan İsveç dün ırkçılık ve nefret dolu bir provokasyona sahne oldu. Danimarkalı bir radikal sağcı siyasetçi Türk elçiliğinin önünde Kur’an-ı Kerim yaktı. Eyleme izin verilmesine Türkiye’den sert tepki geldi.

Geçen hafta PKK sempatizanlarının İsveç’in başkenti Stockholm’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan provokasyonunun ardından bu kez de Danimarkalı aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan’ın Türk Elçiliği önünde Kur’an yakmasına izin verilmesi büyük tepki çekti. Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan, İslam karşıtı eylemini dün gerçekleştirdi.

Provokatif gösteri öncesi Türkiye ve Müslümanları hedef alan uzun bir konuşma yapan Paludan’ın çevresinde olası bir saldırıya karşı güvenlik ekipleri hazır bulundu. Konuşma yapacağı alan bantlarla çevrildi ve çevresine çok sayıda polis konuşlandırıldı. Kur’an-ı Kerim’i yakmadan önce Hz Muhammed’e hakaretler eden İslam karşıtı Paludan, Hz. Muhammed’in yer aldığı karikatürleri açarak provokasyonunun dozunu arttırdı.

Gülerek yaktı

Daha sonra konuşma boyunca elinde tuttuğu Kur’an’ı çakmağıyla ateşe veren İsveçli ırkçı siyasetçi, alevler içinde kalan kutsal kitabı sallayarak etrafa gülücükler saçtı. Gösterinin sonunda eski bir İsveç halk şarkısını söylemeye başlayan Paludan, şarkının ardından destekçilerinin alkışları arasında aracına binerek bölgeden uzaklaştı.

Gösterinin finansörü İsveçli gazeteci

İsveç devlet televizyonu SVT’nin haberine göre Paludan’ı bu gösteriye ikna eden ise İsveçli gazeteci Chang Frick. Gazeteci Frick, SVT’ye yaptığı açıklamada, polisten alınan gösteri izninin ücretini ödediğini ve gazeteci olarak haber yapma hakkını kullanacağını ileri sürdü.

Müslümanlar da toplandı

Irkçı siyasetçi Paludan, gösterisini sürdürürken İsveç Uluslararası Demokratlar Birliği, daha önce açıklandığı üzere Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde ülkenin dört bir yanından gelen Müslüman ve Türk katılımcılarıyla birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek mitingi gerçekleştirdi.

  • Rasmus Paludan kimdir?
  • Rasmus Paludan, Kuzey Avrupa’da İslam karşıtı aşırı sağ siyasetin merkezindeki isimlerden biri. Danimarka vatandaşlığının yanı sıra İsveç pasaportuna da sahip olan siyasetçi, her iki ülkede İslam’ı hedef alan gösterilere imza atıyor. Danimarka’da 2017 yılında kurduğu aşırı sağcı Stram Kurs partisi ile dikkatleri üzerine çeken 41 yaşındaki Paludan, Avrupa’da yükselen sağ siyasetin de etkisiyle nefret söylemlerinin dozunu daha da yükseltti. Yetkililere Müslümanların Danimarka’dan gönderilmesi çağrısı yapan Paludan, Aralık 2018’de yayınlanan bir videosunda “En güzeli yeryüzünde tek bir Müslüman’ın kalmamış olması” dedi. İslamiyet’i aşağılayan ifadeler kullanan ve Kur’an-ı Kerim yakan Paludan’a 2019 yılında ırkçılık suçundan hapis cezası verilse de bu ceza ertelendi. Provokatif eylemleri ‘ifade özgürlüğü’ kisvesi altında sürdüren Paludan, 15 Nisan’da Linköping kentinde, 1 Mayıs’ta da Stockholm Camisi’nin önünde Kur’an yakmıştı. Danimarkalı gazeteci Martin Krasnik, 2019’da Paludan’ın Nazi bağlantıları olduğunu öne sürse de ırkçı siyasetçi bu iddiaları reddetti.

İsveç Dışişleri Bakanı'ndan tuhaf açıklama

Aşırı sağcı Paludan’ın provokatif eylemi gerçekleşmeden önceki gün açıklama yapan İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, Türkiye Büyükelçiliği önünde Kur’an yakılmasına izin verilmemesi çağrısında bulunmasının “son derece uygunsuz” olacağını söyledi. Billström, gösteri sebebiyle Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylamasını geciktirme riskinden endişe duyduğunu ifade ederken, dün akşam ise Twitter hesabından, “İslamofobik provokasyonlar dehşet verici. İsveç geniş kapsamlı bir ifade özgürlüğüne sahip. Ancak bu, İsveç hükümetinin veya benim ifade edilen görüşleri desteklediğimiz anlamına gelmez” açıklamasını yaptı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı: En güçlü şekilde lanetliyoruz

TÜRK Dışişleri Bakanlığı, İsveç’in başkenti Stockholm’de Kur’an-ı Kerim yakılması eylemini dün sert bir açıklama ile kınadı. Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ülkemizin tüm uyarılarına rağmen, İsveç’te bugün (21 Ocak) kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e karşı yapılan aşağılık saldırıyı en güçlü şekilde lanetliyoruz. Müslümanları hedef gösteren ve kutsal değerlerimize hakaret eden bu İslam düşmanı provokatif eyleme ifade özgürlüğü adı altında izin verilmesini hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Çünkü bu bir nefret suçudur. Bu aşağılık eylem aynı zamanda İslam düşmanlığının, ırkçı ve ayrımcı akımların Avrupa’da ulaştığı kaygı verici seviyenin de bir başka göstergesidir. İsveç makamlarını bu nefret suçunun failleri hakkında gerekli işlemleri yapmaya ve tüm ülkeleri ve uluslararası kuruluşları İslam düşmanlığına karşı dayanışma halinde somut tedbirler almaya çağırıyoruz.”

Terör yandaşlarına da göz yumuldu

Dün İsveç’in başkenti Stockholm’de terör örgütü PKK/YPG destekçileri de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Türkiye’yi hedef alan gösteri düzenledi.

Polis eşliğinde gösteri yapan terör örgütü PKK/YPG destekçilerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüzüne benzetilen bir kuklanın başını ipte sallandırdıkları görüldü. Terör örgütü destekçileri İsveç’in NATO’ya üyelik sürecinde Türkiye ile yaptığı anlaşmanın iptalini istedi. Eylemin ardından bir kınama yayınlayan Dışişleri Bakanlığı tarafından, “Bu eylem, terör örgütlerinin propagandasının engellenmesine dair, İsveç’in de imzacı olduğu, Üçlü Ahitmane taahhüdünün açık ihlalidir” açıklaması yapıldı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >