Japonya'dan salgın dayanışması: İsteyen ülkelere ücretsiz ilaç dağıtacak

Arşiv
Arşiv

Japonya'nın koronavirüsle mücadele kapsamında üzerine çalışmaların devam ettiği Avigan isimli ilaç ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Japonya, istenmesi halinde Avigan'ın ücretsiz ve ihtiyaç kadarıyla salgından etkilenen ülkelere verileceğini duyurdu.

Japonya'nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından etkilenen ülkelere ücretsiz şekilde "grip ilacı Avigan" yardımı yapacağı bildirildi.

Ulusal NHK televizyonunun haberine göre, Kabine Baş Sekreteri Suga Yoşihide, düzenlediği basın toplantısında, Kovid-19'la mücadele kapsamında yapılacak ilaç yardımı hakkında açıklamalarda bulundu.

30 ülke talep etti

Yaklaşık 30 ülkenin Japonya'dan ilaç yardımı talep ettiğini aktaran Suga, bir Japon firmasınca geliştirilen grip ilacı Avigan'ın klinik testlerinin sürdüğü bilgisini paylaştı.

İhtiyaç miktarı kadar verilecek

Suga, talep gönderen ülkelerle temaslarını sürdürdüklerini vurgulayarak, ülkelere hem bedelsiz hem de ihtiyaçları miktarınca ilaç göndereceklerini de ifade etti.

Çalışmalar sürüyor, olumlu etki görüldü

  • Haberde, Avigan'ın etki ve güvenlik kapsamlı laboratuvar testlerinin Japonya'da sürdüğü, Çin'deki araştırmalarda da Kovid-19'a yakalanmış kişilerin testlerinde olumlu etkisini gösterdiği kaydedildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >