Japonya'nın eski başbakanı Şinzo, istifasını 'savaş ölülerine' bildirdi

Eski Japon Başbakan Şinzo Abe, tartışmalı tapınağa bir ziyarette bulundu
Eski Japon Başbakan Şinzo Abe, tartışmalı tapınağa bir ziyarette bulundu

Japonya'nın geçtiğimiz günlerde görevini devreden başbakanı Şinzo Abe, istifasını 'savaş ölülerinin ruhuna' bildirmek için Yasukuni Tapınağı'na gitti. Tapınak Japonya'nın iç ve dış siyasetinde tartışmalı bir konumda çünkü II. Dünya Savaşı'nda savaş suçu işlemiş 14 kişi burada kutsal sayılıyor.

Japonya’da Abe Şinzo, başbakanlıktan istifa ettiğini bildirmek üzere tartışmalı Yasukuni Tapınağı'nı ziyaret ettiğini belirtti.

Sosyal medya hesabı Twitter’dan ziyaretini duyuran önceki Başbakan Abe, tartışmalı tapınağa giderek, "savaş ölülerinin ruhlarına" makamından ayrıldığını aktardı.

Abe mesajında, "Bugün Yasukuni tapınağını ziyaret ettim ve 16 Eylül’de başbakanlıktan istifa ettiğimi 'savaş ölülerinin ruhlarına' bildirdim" dedi.

2012'den beri ilk

İkinci kez göreve geldiği Aralık 2012’den bir yıl sonra, başbakan olarak tapınağa giden Abe, hem bölgelerinden sert tepki almış hem de müttefiki ABD’yi hayal kırıklığına uğratmıştı.

  • Daha sonra görev süresi boyunca Abe, ülkesinin Güney Kore ve Çin ile ilişkilerine zarar vermemesi için tapınağı bizzat ziyaret etmekten kaçınmıştı.

Yasukini Tapınağı, Şinto dinine ait bir tapınak ve Tokyo'da bulunuyor
Yasukini Tapınağı, Şinto dinine ait bir tapınak ve Tokyo'da bulunuyor

Keşişler II. Dünya Savaşı'ndaki 14 savaş suçlusunu kutsal sayıyor

Abe, bahar ve güz festivalleri ile Japonya’nın İkinci Dünya Savaşı'nda teslim olduğu 15 Ağustos’un yıldönümlerinde, tapınağa düzenli törensel hediyeler sunuyordu.

Tapınağın, 2. Dünya Savaşı'nda ölen 2,5 milyon kişinin anısını onurlandırdığı, ancak tapınak keşişlerinin 14 savaş suçlusunu "kutsal" kabul etmesi nedeniyle tartışmalı statüsünü koruduğu biliniyor.