Kamala Harris'ten sert açıklama: Ukrayna'yı işgal ederlerse görülmemiş bedel ödeteceğiz

Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Kamala Harris
Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Kamala Harris

Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Kamala Harris yaptığı açıklamada Avrupa güvenliğinin gelecek için tehdit altında olduğunu vurgulayarak sınırların zorla değiştirilmemesi gerektiğini belirtti. Harris açıklamasına sert bir şekilde devam ederek ''Rusya Ukrayna'yı işgal ederse, Moskova'ya, ABD ve ortaklarımız 'büyük ve eşi görülmemiş' bir ekonomik bedel ödetecekler." dedi.

Harris, Almanya'da düzenlenen 58. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı'nın ikinci gününde yaptığı konuşmada, Avrupa'nın İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra oluşturulan sistemde özellikle de "ulusal sınırların zorla değiştirilmemesi" nedeniyle benzeri görülmemiş bir barış ve refaha sahip olduğunu söyledi.

"Avrupa güvenliğinin geleceği tehdit altında''

Avrupa güvenliğinin geleceğinin doğrudan tehdit altında olduğunu söyleyen Harris, "Avrupa güvenliğinin temeli Ukrayna'da doğrudan tehdit altında" dedi. Harris, milletlerin kendi ittifaklarını seçme hakkına sahip olduklarını anlatarak sınırların zorla değiştirilmemesi gerektiğini dile getirdi.

"Yardım eden müttefiklere ekonomik yaptırım uygulanır''

NATO'yu dünyanın en büyük askeri ittifakı olarak niteleyen Harris, ABD'nin NATO'nun 5. maddesine bağlılığının sağlam ve kutsal olduğunu söyledi. ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, ABD ve müttefiklerinin Ukrayna işgal edilmesi halinde Rusya ve Ukrayna işgaline yardım eden müttefiklerine büyük ekonomik ve mali yaptırımlar uygulayacağını söyledi.

"İşgal olursa ABD eşi görülmemiş bedel ödetecek''

Harris açıklamasına şöyle devam etti:

  • "Açık konuşayım. Kesin olarak söyleyebilirim ki Rusya Ukrayna'yı işgal ederse, Moskova'ya, ABD ve ortaklarımız 'büyük ve eşi görülmemiş' bir ekonomik bedel ödetecekler." dedi. Bu kapsamlı ve koordineli tedbirlerin uygulanmasının Ukrayna işgalinde sorumlulara büyük zarar vereceğini savunan Harris, "Ekonomik tedbirlerle de durmayacağız. Doğu kanadındaki NATO müttefiklerimizi daha da güçlendireceğiz."

Kamala Harris, ABD kuvvetlerinin Ukrayna'da savaşmayacaklarını yineleyerek, ancak ülkesinin "NATO topraklarının her karışını savunacağını" ifade etti.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >