Kıraç ve Berna Laçin'in 'vatanseverlik' polemiği

Kıraç ve Berna Laçin.
Kıraç ve Berna Laçin.

Başarılı şarkıcı Kıraç, sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak, ''Ben vatanseverim, İngilizce eğitim kaldırılsın'' demişti. Geçtiğimiz aylarda kadınlarla ile ilgili şiddet konusunda sarf ettiği sözlerden dolayı mahkemelik olan Berna Laçin ise sanatçıya cevap vererek, ''Gençlerin yabancı dil bilmesi şart'' dedi.

Kıraç, "Ben bir vatanseverim; İngilizce eğitim kalkmalı. Çocuklarım okulda İngilizce sıkıntısı yaşıyorlar. Türkiye'de İngilizce eğitime son verilmeli. Bazı anne-babalar İngilizce öğrenilmesini bir numaralı eğitim olarak görüyor. İngilizce eğitim, Türk yaşam şeklini darmaduman ediyor" demişti. Oyuncu Berna Laçin, Türkiye'de İngilizce eğitimin kaldırılmasını isteyen şarkıcı Kıraç'ın o sözlerine tepki gösterdi.

'Sen karışma'

Berna Laçin, Kıraç'ın sözlerine sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla tepki gösterdi. Laçin, Kıraç'ı kastederek,

"E yolla İngilizce eğitim vermeyen okula be arkadaş, okuldan bol ne var memlekette! Sen yollama belki başkası yollar, ona da karışma ama" dedi.

Laçin devamında,

"Bu devirde bir İngilizce yetmez zaten, ne kadar çok dil bilir o kadar dünya vatandaşı olur çocuklar. Dün, bir yazar, Alman eşinin sadece İngilizce bildiğinden ve bunun yetersiz olduğundan söz ediyordu! Yeni nesil dünya vatandaşı olmalı bunu ne kadar erken kavrarsak o kadar iyi" diye yazdı. İşte o Tweetler;

Kıraç'tan yanıt

Şarkıcı Kıraç ise oyuncu Berna Laçin'e yanıtında, "Sevgili Berna, dünya vatandaşlığı yalanı egemen devletlerin bizi kontrol altına almak için ortaya attığı kemiklerden biridir. Hepimizi işe yarar ve uyumlu köleler yapmak için. Sen de biliyorsun ki ilk önce Türkiyemiz de yurttaşlık bilincini oluşturmalıyız" diye yazdı.

Kıraç’ın bu ifadelerine bir süre sonra Berna Laçin bir yanıt daha verdi. Laçin yanıtında, “İngilizce bilmediğimiz için bilim yapamıyor değiliz kuşkusuz, bilime önem vermediğimiz için buluş ya da katkıda bulunamıyoruz. Tam da bu sebeple yani bilim ekiplerine katılabilmek için gençlerin yabancı dil bilmesi şart! Bakınız Feryal Özel... Dün,kara deliğin fotosunu çektiler!” ifadelerini kullandı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >