Kokoreç bir özrü hak ediyor: Hijyen konusunda yeni uygulamalar getirildi

Kokoreçle ilgili sağlık konusunda oluşan sorunlara yönelik çözümler getirildi.
Kokoreçle ilgili sağlık konusunda oluşan sorunlara yönelik çözümler getirildi.

Kokoreç Türkiye'nin en çok tüketilen sokak lezzetleri arasında yer alıyor.

Her ne kadar çok seviliyor ve tüketiliyor olsa da sağlık açısından bazı sorunlara neden olduğu gerekçesiyle bazıları tarafından pek sıcak bakılmıyor.

Ancak Prof. Dr. Mustafa Tayar, kokoreç ile ilgili açıklamalar yaparak, ''Ülkemiz bu konuda hijyenik işletmeler uygulamasına gitti. Bugün gelinen noktada sağlıkla ilgili belgeler alınmaya başlandı. Kokoreç artık bir özrü hak ediyor'' dedi.

Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, kokoreçin başkenti niteliğindeki Balıkesir’de kokoreçin üretim aşamalarını inceledi. Prof. Dr. Tayar, "Kokoreçten özür dileme zamanı geldi" dedi.

'Kokoreç bir özrü hak ediyor'

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, Balıkesir’den Türkiye’nin çeşitli noktalarına ürettiği kokoreçleri gönderen firmanın sahibi Erdal Aslanboğa ile bir araya geldi. Kuzu bağırsağının hayvandan çıkıp, ızgaraya geldiği aşamalar hakkında bilgi alan Prof. Dr. Tayar, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Mustafa Tayar, "Balıkesir’de Erdal kardeşimiz, kokoreç konusunda dertlerindi ve normlara uygun, AB kriterlerine uygun kokoreçi nasıl yapabilirim konusuna kafa yordu ve işletmesini buna göre düzenledi.

Eskiden hayvandan çıkan bağırsak yerlerde sürüklenerek getirilirdi. Artık şoklaması olan, hijyenik işletmelere gidildi. Bugün gelinen noktada devletin akredite laboratuvarlarından belgelerinde alındığını görüyoruz. Kokoreç artık bir özrü hak ediyor diyebiliriz" dedi.

Prof. Dr. Mustafa Tayar, kokoreçle ilgili açıklamalar yaptı
Prof. Dr. Mustafa Tayar, kokoreçle ilgili açıklamalar yaptı

Profesör ızgaranın başına geçti

Kokoreç ile ilgili açıklamalarına devam eden Prof. Dr. Mustafa Tayar, kokoreç ızgarasının başına geçerek incelemelerine devam etti. Kokoreç işletmesinin sahibi Erdal Aslanboğa’dan bilgiler alan Prof. Tayar, "Belki de dünyanın en iyi zeytinyağı olan Balıkesir zeytinyağı ile bağırsağı birleştirdik. Mangalda pişen böyle bir ürün insanda mutluluk hormonlarının salgılanmasına neden olur. Seratonin hormonu bunlardan birisidir.

Kokoreçin tüketilmesi seratonin salgılanmasını başlatır. Kereviz mi yiyelim kokoreç mi yiyelim sorusunun cevabı kokoreç olması bu yüzdendir" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Mustafa Tayar kokoreçle ilgili sağlığa yönelik açıklamalar yaptı
Prof. Dr. Mustafa Tayar kokoreçle ilgili sağlığa yönelik açıklamalar yaptı

Yumak çocuklara sağlık aşılıyor

İçinde kuzu bağırsağı ve kavurma et olan ve Yumak adını verdiği kokoreç çeşidi hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Tayar, "İçine kuzu eti de koymuş. Kuzu eti diğer etlere göre çok daha güvenli bence. Genç hayvan, hastalık riski düşük, ilaç ve hormon riski yok. Anne sütü ile başlayan bir süreç ve otlaması ile devam ediyor. Hayvanın uykuluk denilen bölgesi ise hayvanın büyüme hormonu salgıladığı bölge. Bu da çocukların gelişmesi için çok değerli bir besin. Aroma bileşikleri ile seratonin hormonu da salgılar ve mikrobiyotayı destekler" dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >