'Kravat tak cezadan kurtul' dönemi bitti: 50 yıl ceza geliyor

Hükümetin yeni çalışmasının kadın ve çocuklara yönelik şiddeti önlemekte etkili olacağı düşünülüyor.
Hükümetin yeni çalışmasının kadın ve çocuklara yönelik şiddeti önlemekte etkili olacağı düşünülüyor.

AK Parti Ceza İnfaz Yasası ve Ceza Kanunu'nda değişikliler yapmak için çalışmalar yürütüyor. Kadın ve çocuğa yönelik şiddet, tecavüz, cinayet suçlarındaki ceza oranları artacak, iyi hal indirimi kaldırılacak.

Hükümetin, Ceza İnfaz Yasası’nda değişiklik içeren taslak çalışmasında, en önemli operasyonun kadına ve çocuğa yönelik şiddet, saldırı ve tecavüz cezaları için öngörüldüğü öğrenildi.

Şartlı tahliyeden yararlanamayacaklar

AK Parti’nin kendi içinde yürüttüğü, ceza infaz sisteminde değişiklik yapılmasını öngören düzenlemede detaylar ortaya çıkmaya başladı.

  • Hürriyet'te yer alan habere göre; ‘Suça göre infaz süresi’ mantığıyla hazırlanan taslağa göre çalışma bazı suçlarda infaz sürelerinin artışı, bazılarında azalması anlamına gelecek.

Kadın ve çocuklara yönelik şiddet, taciz ve tecavüz suçlarında ceza alt sınırları yükseltilecek. Bu suçları işleyenler şartlı salıverme koşullarından da yararlanamayacaklar. Böylece cezalarının bitmesine 1 yıl kala cezaevinden çıkmaları söz konusu olmayacak.

Cezalar en az 40 yıl

Kadın cinayetlerinde bir kişinin en az 40 yıl, çocuk cinayetlerinde ise 50 yıl cezaevinde kalacağı öne sürülüyor.

İnfaz süresi yüzde 52'ye çekilecek

Çalışma kapsamında, terör suçlarına ilişkin hükümlere dokunulmayacak. Adli suçlarda ise yüzde 67 olan infaz süresinin yüzde 52’ye indirilmesi tartışılıyor. Ancak bu genel rakam, kadına ve çocuğa şiddet, uyuşturucu satıcılığı gibi belli başlı suçlar hariç tutularak uygulanacak.

  • Mevcut sistemde infaz süreleri ile ilgili adli ve terör suçu ayırımı bulunuyor.

Bu iki başlık altındaki onlarca suç içerik ve şekline bakılmadan aynı şekilde infaz ediliyor. Hırsızlık başta olmak üzere birçok suçta, suçlular cezaevine bile girmeden serbest kalabiliyor. Bu ortadan kalkacak. Kademeli bir infaz sistemi kurulacak.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >