Kuveyt ve Irak'ta güneş tutulması nedeniyle eğitime ara verildi

Arşiv
Arşiv

2022 yılının merakla beklenen doğa olaylarından güneş tutulması nedeniyle iki ülkede okullar tatil edildi. Yetkililer, öğrencilerin güneş tutulmasından 2 saat önceki ışınlardan uzak tutulması amacıyla eğitime bir günlük ara verildiğini duyuruldu.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta parçalı güneş tutulması başladı.

Güneş tutulmasının Bağdat'ta yaklaşık bir saat sürmesi bekleniyor.

Ülkede parçalı güneş tutulmasından dolayı eğitime bugün devam edilmezken, devlet kurumlarında çalışanlara da yarım gün tatil verildi.

Güneş tutulması başkent Bağdat’tan önce ülkenin kuzey bölgelerinde başlamıştı.

Kuveyt'te okullarda bir gün tatil

Kuveyt'te parçalı güneş tutulması sebebiyle yarın eğitime ara verilecek

Kuveyt Eğitim Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, yarın beklenen parçalı güneş tutulmasından dolayı tüm okullarda bir günlük tatil kararı alındığı belirtildi.

Parçalı güneş tutulmasının yarın yerel saatle 13.20'de görüleceğine işaret edilen açıklamada, Sağlık Bakanlığının tavsiyeleri üzerine öğrencilerin güneş tutulmasından 2 saat önceki ışınlardan uzak tutulması amacıyla eğitime bir günlük ara verildiği kaydedildi.

Açıklamada, yalnızca öğrencileri kapsayan bir günlük tatilden sonra 26 Ekim Çarşamba günü öğrencilerin yeniden ders başı yapacağı aktarıldı.

Güneş tutulması nedeniyle camilerde "Küsuf" namazı kılınacak

Bu arada Körfez'deki bazı Arap ülkelerinde yarın camilerde güneş tutulması (Küsuf) namazının kıldırılacağı duyuruldu.

Kuveyt Vakıflar Bakanlığı da yarın güneş tutulması namazını kıldırmak üzere ülkedeki camilerdeki görevlilere hitaben bir genelge yayımladı.

Suudi Arabistan'da Mescid-i Haram ile Mescid-i Nebevi İşleri sosyal medya hesabı üzerinden, yarın yerel saatle 13.45'te Kabe'de küsuf namazının kıldırılacağı duyuruldu.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dubai Emirliği İslami İşler Dairesi, yarın Dubai'deki camilerde kılınacak küsuf namazının Youtube kanalı üzerinden canlı yayınlanacağını duyurdu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >