Kuzey Kore: 1,4 milyon kişi ABD’ye karşı gönüllü savaşmak üzere orduya başvurdu

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un ise ABD ve Güney Kore'ye nükleer karşı saldırı senaryosunu konu alan askeri tatbikatı izledi
Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un ise ABD ve Güney Kore'ye nükleer karşı saldırı senaryosunu konu alan askeri tatbikatı izledi

Kuzey Kore basınında yaklaşık 1.4 milyon vatandaşın ABD’ye karşı gönüllü savaşmak üzere orduya başvurduğu iddia edildi.

NTV'nin haberine göre, ülke genelinde yaklaşık

1.4 milyon vatandaşın ABD’ye karşı savaşmak için orduya kayıt oldu.

Kore yarımadasında tansiyon yükselirken Kuzey Kore'den gelen haberler dikkat çekti.

Kuzey Kore Devlet Televizyonu'na göre, ABD ile savaşmak için orduya kaydolan veya kaydını yenileyenlerin sayısının 1 milyon 400 bini aştığını duyurdu. Kore televizyonu, orduya yazılan gençlerin görüntülerini de paylaştı.

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un ise ABD ve Güney Kore'ye nükleer karşı saldırı senaryosunu konu alan askeri tatbikatı izledi. Tatbikat televizyonlardan da yayınlandı.

ABD ile Güney Kore'den Tatbikat

ABD ordusu ile Güney Kore ordusu da son yılların en büyük tatbikatını sürdürüyor.

Kuzey Kore, Güney Kore'nin başkenti Seul'e 65 kilometre uzaklıkta gerçekleştirilen tatbikatlara tepkili. Kuzey Kore, tatbikatı işgal provası olarak niteliyor.

Kuzey Kore ortak tatbikatlara sert tepki gösteriyor

Kuzey Kore son olarak Güney Kore ve ABD’nin ortak düzenlediği hava tatbikatlarına sert tepki gösteriyor.

Kuzey Kore dün yaptığı açıklamada, Güney Kore'nin Japonya ile yakınlaşması ve ABD ile ortak tatbikat yapması üzerine 'düşmanlara korku salmak' amacıyla kıtalar arası balistik füze fırlattığını açıkladı.

Kuzey Kore'nin resmi Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol ve Japonya Başbakanı Kişida Fumio görüşmesinden saatler önce yapılan 'Hwasong-17' füzesinin deneme atışına Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un nezaret ettiğini bildirdi.

Kim'in, ABD ile Güney Kore arasındaki ortak askeri tatbikatları Kuzey'e gösterilen 'açık düşmanlık' olarak nitelendirdiği, füze denemesinin 'düşmanlara korku salmak' amacıyla yapıldığına işaret ettiği belirtildi.

KCNA, Kuzey Kore'nin fırlattığı füzenin 6 bin 45 kilometre yüksekliğe ulaştığını ve ülkenin doğu kıyısı açıklarındaki sulara düşmeden önce bin kilometre yol aldığını bildirdi.

Art arda füze denemeleri yaptı

Kuzey Kore, Güney Kore ile ABD'nin düzenlediği 'Özgürlük Kalkanı' tatbikatı devam ederken 15 Mart'ta karadan karaya iki füze fırlattığını duyurdu.

KCNA'nın askeri kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Güney Hwanghae bölgesinden fırlatılan iki orta menzilli füze, Kuzey Hamghyong bölgesinde bulunan hedefi tam isabetle vurdu.

Güney Kore, dün ise Kuzey Kore'nin Japon Denizi (Doğu Denizi) yönüne uzun menzilli balistik füze fırlattığını bildirdi.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, uzun menzilli balistik füzenin, başkent Pyongyang yakınlarındaki Sunan bölgesinden yerel saatle 07.10'da fırlatıldığını açıkladı.

Kuzey Kore'nin denemesinin, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-Yeol'un, Japonya Başbakanı Kişida Fumio ile görüşmek üzere Tokyo'ya gitmesinden saatler önce yapılması dikkati çekti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >