LGS ertelenecek mi? Milli Eğitim Bakanı Selçuk açıkladı

Arşiv
Arşiv

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk katıldığı bir televizyon programında özellikle öğrencilerin ve velilerin merak ettiği 'LGS sınavı ertelenecek mi?' sorusuna yanıt verdi. Bakan Selçuk, "LGS sınavının tarihinde erteleme söz konusu değil. 6 Haziran'da her türlü tedbiri alarak, kontrollü bir şekilde sınavı yapacağız" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk katıldığı bir programda eğitim gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk öğrenci ve velilerin merak ettiği "1 Haziran'da okullar açılacak mı?" sorusuna da yanıt verdi.

Bakan Seçuk'un açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"Benim görüşüm okulların hep açık olmasından yana"

Bizim için önce sağlık gelir dedik ve kontrollü olmaya çalıştık. Verilere baktığımızda, salgının dağılımına baktığımızda kimi zaman çok kaygılandık. Hekimlerin de tavsiyesine uyarak burada gerçekten kapatmamız lazım dedik. Öyle zamanlar oldu, niye açmıyoruz diye istişarelerimiz oldu. Birçok ülke var farklı şekilde, açanlar kapatanlar... Genele baktığımızda Türkiye en çok kapatanlar arasında 4. sırada. Bazı ülkelerde çoğunlukla açık oldu. Bazı ülkelerde de hiç açmadılar.

Kızanlar var niye açıp kapatıyorsunuz diye. Ama salgın döneminde kararlar Sağlık Bakanlığı'nın verileriyle ilgili olarak da değişebiliyor. Burada Milli Eğitim Bakanlığı tek yetkili olarak açılsın ya da kapansın demiyor. Benim görüşüm okulun hep açık olmasından yana ama bazen öyle bir durum oluyor ki bu riske değmez diyoruz.

"Vakalarda olumlu bir gidişat var"

Vakalarda azalma var 10 binin altına düştü. Tüm verilere baktığımızda olumlu bir gidişat var. Bizim gördüğümüz öncelikli alanlar var. Her zaman köy okullarını 5 gün açmayı tercih ettik. Eksiklerini kapatmak için. İlkokulları da açmayı tercih ettik. Bir de sınav dönemindeki sınıfları açmayı tercih ettik. O sınıfları kapalı tutarsak bazı çocuklar özel ders alacak ama çocuklarımın çoğu yararlanamayacak. Benin çocuklarıma şans vermem lazım.

31 Ağustos'tan beri LGS ve üniversiteye hazırlık kurslarıyla ilgili destekleme yetiştirme kursları, sınava giren her öğrencinin yüz yüze ders alabilme imkanına sahip olsun diye sürekli açık tutuldu.

"Çalışmalarımız önümüzdeki dönem yüz yüze eğitime geçiş üzerine"

Telafi çalışmalarımız var ancak şimdilik akademik telafi olarak görmüyoruz. Akademik konuları biz bir iki sene içinde devir daime tabi tutarız. Ama asıl problem çocuklar kendilerine yabanlaşmasın. Bütün çalışmalarımız önlemlerimiz önümüzdeki yıl yüz yüze eğitime geçiş üzerine.

LGS ertelenecek mi?

  • LGS'nin tarihinde erteleme söz konusu değil, 6 Haziran'da yapılacak. Biz her türlü tedbiri alarak, kontrollü bir şekilde sınavı yapacağız. Bu sene sınavda çok uzun paragraf soruları olmayacak.

Ek öğretmen ataması olacak mı?

Bunu tekrar tekrar soruyorlar. Şu anda bir değişiklik yok. Ama artması noktasında Milli Eğitim Bakanlığı'nın talebi var. Bunların görüşmeleri yapılıyor. İmkan doğduğunda artmasını isteriz, buna ihtiyacımız var. Onların da ne kadar istediğinin farkındayız. Bunu belirleyen bütçe imkanları. Bu sene bir düşüklük oldu. Engelli öğretmenlerin atamasını geçtiğimiz dönemlerde yaptık yine yapacağız merak etmesinler.

Yaklaşık 50 bin civarında aday öğretmenlerimiz programlara katıldı. Adaylık kaldırma sınavı için Milli Eğitim Bakanlığı'nın yetkisi yok TBMM'nin yetkisi var. Adaylık kaldırma sınavı kanun değişikliği ile düzenlenebilir. O da Meclis'in yetkisinde.